W ramach działań na terenie 4 gmin w Wielkopolsce stworzone zostały murale wielkoformatowe, których celem jest próba zwrócenia uwagi na różnorodne aktywności społeczne i zawodowe osób z niepełnosprawnościami. 

logo creo

Aktywność MURowana - co kryje się za tym hasłem?

Malarstwo muralistyczne może nawiązywać do problemów społecznych, w tym aspektów związanych z niepełnosprawnością, np. stereotypizacją osób z niepełnosprawnościami. Mural, jak część street artu, to sztuka przełamująca stereotypy, wychodząca poza ramy, skłaniająca do dialogu i refleksji. o słowo ‘mural’ może sugerować istnienie mentalnej, społecznej, czy psychologicznej bariery, ale również potrzebę jej przezwyciężenia i przełamania. Prowadzona przez nas kampania społeczna służyć będzie redukcji istniejących stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami, propagowaniu pozytywnych i pro społecznych postaw oraz edukowaniu odbiorców w tematyce aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami

 

CREO – kampania społeczna ważnym elementem edukacji

Aby wzmocnić siłę przekazu w młodszej grupie odbiorców włączyliśmy w projekt 12 szkół z Wielkopolski. Uczniowie i uczennice wzięli udział w prowadzonych przez nas działaniach edukacyjnych na temat aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami. Przed każdą z grup uczniowskich zostało postawione zadanie ---> przeprowadzenia kampanii społecznej na terenie szkół w tematyce niepełnosprawności zwiększającej świadomość nt. aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz propagującą akceptację, szacunek i empatię wobec osób z niepełnosprawnościami, a także zachęcającej do działań wolontariackich na ich rzecz. Zadaniem grup było zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kampanii na terenie swoich szkół oraz wśród społeczności lokalnej. Pomysły uczniów i uczennic na formy przekazu były przeróżne! Od gazetek szkolnych, plakatów, po kampanie na social mediach, czy stronie internetowej szkoły.

Integracja z lokalną społecznością

W trakcie tworzenia/odsłaniania murali do wspólnej integracji zaprosiliśmy całą społeczność lokalną! Wspólnie promowaliśmy aktywność społeczną osób z niepełnosprawnościami.

Wnętrze dłoni pomalowane farbą na pomarańczowo  Kobieta na wózku wyciąga dłoń, a druga osoba maluje jej wewnętrzną stronę dłoni

 Fot. UM Oborniki

Aktywność MURowana - zobaczcie jak było!

Uroczyste odsłonięcie muralu w Śremie

Mural na budynku.  Kobieta na wózku z zachwytem unosi małe dziecko do góry.

Mural powstał na budynku Śremskie TBS dzięki życzliwości Prezesa Wiesława Małaszniaka oraz przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Śremie.

Prezentuje mamę, które z zachwytem unosi ku górze swoje dziecko. Wzrok przyciąga radość płynąca z aktywności życia rodzinnego. Odbiorca muralu zobaczy, że matka jest osobą poruszającą się na wózku. Wózek jednak nie jest przeszkodą w czerpaniu z życia pełnymi garściami.

Uroczyste odsłonięcie muralu w Obornikach

Mural na budynku. Sportowcy rzucający do siebie piłkę. Dwóch rugbystów na wózkach

Fot. UM Oborniki

Mural prezentuje dwóch rugbistów na wózkach walczących o piłkę. Rugby na wózkach to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin paraolimpijskich na świecie, ze swoimi korzeniami w koszykówce, hokeju na lodzie i futbolu amerykańskim. To gra bardzo dynamiczna i widowiskowa, która wymaga od zawodników intensywnego przygotowania fizycznego i taktycznego. To właśnie zawodnicy tej dyscypliny byli inspiracją do stworzenia dzieła na budynku szkoły.

Dziękujemy gminie Oborniki oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach za ogromną życzliwość i wsparcie projektu.

Uroczyste odsłonięcie muralu w Czerwonaku

kolaż złożony z 4 zdjęć muralu na murze. Przedstawia biegaczy pełnosprawnych i biegaczy z niepełnosprawnościami

Mural w Czerwonaku widnieje na murze przy Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej "AKWEN" w Czerwonaku (Leśna 6). Prezentuje biegaczy z niepełnosprawnościami oraz biegaczy pełnosprawnych. Podkreśla, że sport to nie tylko szansa na dobrą zabawę, rywalizację, czy sukces sportowy, ale i szansę na integrację społeczną.

Dziękujemy za ogromną otwartość gminie Czerwonak oraz Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej AKWEN.

Uroczyste odsłonięcie muralu w Wolsztynie

Mural w Wolsztynie powstał na budynku siedziby Stowarzyszenia Razem Łatwiej na ulicy 5-go Stycznia 14. Prezentuje dziecięcą radość z życia, ze wspólnej zabawy, marzeń i integracji. Uważny odbiorca muralu dostrzeże, że dzieci poruszają się na wózku. Wózek nie jest jednak przeszkodą w czerpaniu z życia pełnymi garściami.

Kolorowy i wesoły mural na budynku prezentujący dzieciaki z niepełnnosprawnościami.

Dziękujemy za wsparcie Staroście Wolsztyńskiemu Jackowi Skrobiszowi, Radnemu Miejskiemu Mariuszowi Przybyle, UM w Wolsztynie, Burmistrzowi Wojciechowi Lisowi, władzom Stowarzyszenie Razem Łatwiej i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wolsztynie oraz pomocy firmy zapewniającej rusztowania w Wolsztynie Zakład Budowlany Maciej Borkowski, Michał Różycki.

Wszystkie murale zostały wykonane dzięki talentowi zespołu Wow Wall Studio: Mark Maksimowich, Jarosław Ptak oraz Anna Waluś.

Przeżyjmy to jeszcze raz;)

Przygotowanie materiałów filmowych: Poznań Film Commision 

Zachęcamy do śledzenia naszych sociali FB: https://www.facebook.com/centrumcreo oraz INSTAGRAM: https://www.instagram.com/stowarzyszenie.creo/

--

Projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

logo samorządu województwa wielkopolskiego