Minęło zaledwie kilkanaście dni od „Treningu Bez Barier”, który odbył się w Klubie na Fali, a już nadarzyła się następna okazja, aby wolontariuszki i wolontariusze ubrali koszulki sygnowane logotypem Stowarzyszenia CREO i ruszyli do działania.

W niedzielę 8 września na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu została zorganizowana czwarta edycja Poznańskiego Targu Dobra pod hasłem: „Zasiej Dobro”.

Kiermasz społeczny, pokazy sprzętu ratowniczego z instruktażem udzielania pierwszej pomocy, zajęcia judo, rejsy po Warcie, liczne warsztaty, gry oraz konkursy z nagrodami – takie między innymi atrakcje wpisały się w wydarzenie, którego celem była prezentacja działalności lokalnych stowarzyszeń, fundacji oraz podmiotów ekonomii społecznej. Działo się naprawdę sporo! Kto nie miał okazji uczestniczyć w tegorocznej edycji Poznańskiego Targu Dobra, być może będzie mógł nadrobić to w przyszłym roku. Już dziś gorąco do tego zachęcam. Warto wygospodarować chwilę czasu na poznanie przedsięwzięć organizacji zaangażowanych w rozwiązywanie problemów społecznych.

Zespół CREO ogląda dyplom i torbę, którą otrzymaliśmy jako wyróżnienie na Gali Inicjatory   Trzy kobiety stoją na stoiskach przeznaczonych dla ekonomii społecznej. Przed nimi na stole stoi rękodzieło.

Zanim jednak wystawcy ugościli poznanianki i poznaniaków, poszczególne stanowiska trzeba było przygotować. Od wczesnych godzin porannych trwało więc rozkładanie namiotów i sprzętu wykorzystywanego do prezentacji działalności. Nieocenionym wsparciem okazali się jak zwykle wolontariusze, którzy mimo wysokiej temperatury powietrza dzielnie i w pełni profesjonalnie wykonywali powierzone im zadania.

Na stanowisku Stowarzyszenia CREO odwiedzający mogli ubrać i przespacerować się w kombinezonie starości, założyć okulary symulujące niepełnosprawności narządu wzroku jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki oraz inne schorzenia utrudniające codzienne funkcjonowanie i spróbować przeczytać w nich tekst z ulotki informacyjnej. Można było również przespacerować się z białą laską będącą nieodzownym atrybutem osób niewidomych lub odbyć spacer na wózku ortopedycznym bądź aktywnym w asyście wolontariusza.

Zespół CREO stoi pod namiotem CREO i rozmawia z przedstawicielami Stowarzyszenie PISOP/Poznańskiego Centrum NGO. Piotr jest przebrany za dinozaura. Przed stoiskiem stoją również zaciekawione dzieci.   Grupa wolontariuszy PCK rozmawia przy stoisku z przybyłymi na targ osobami.

Pełniłam rolę osoby udzielającej informacji na temat działalności Stowarzyszenia CREO i Poznańskiego Centrum Wolontariatu. Promowałam wśród mieszkanek i mieszkańców Poznania ideę dobroczynnej działalności przekonując, że wolontariusze są najważniejszym ogniwem w procesie pomagania. Bez ich wsparcia nie sposób mówić o skutecznej, właściwie skoordynowanej, pomocy. Przedstawiałam również ofertę bezpłatnych szkoleń organizowanych w ramach projektu „Poznańskie Centrum Wolontariatu”, dzięki którym każda chętna osoba może poszerzyć swoją wiedzę i tym samym być lepiej przygotowana do działań wolontaryjnych. Okazji do rozmów o wolontariacie nie brakowało. Nasze stanowisko odwiedzali bowiem nie tylko wolontariusze innych organizacji, lecz również inne osoby zainteresowane wolontariatem. Od jakich kroków rozpocząć wolontariat, gdzie szukać ofert wolontariatu, co można robić w wolontariacie, jak znaleźć interesujący obszar działalności, na jaki okres czasu zaangażować się w działania społeczne, co daje wolontariat – pytań od mieszkanek i mieszkańców Poznania było naprawdę sporo. Nasze stanowisko odwiedził nawet dinozaur z Poznańskiego Centrum NGO zwany Kotlarozaurem.

Ratowniczka pokazuje dziewczynce na fantomie jak wykonać pierwszą pomoc.    Osoby przybyłe na targ próbują przeczytać tekst w symulatorach CREO. Mężczyzna na wózku się temu przygląda. O symulatorach gościom opowiada Jacek.

Poznański Targ Dobra podzielony został na osiem stref tematycznych: równości, zdrowia, środowiska, kultury, edukacji, aktywności społecznej, sportu oraz kiermaszu społecznego. W ramach tej ostatniej podmioty ekonomii społecznej – między innymi poznańskie warsztaty terapii zajęciowej i spółdzielnie socjalne – prezentowały unikatowe wyroby: biżuterię artystyczną, prace plastyczne, ceramiczne, torby ekologiczne, kubki i wiele innych. Kto chciał, mógł zakupić wybrane przez siebie dzieło. Wszystkie prace prezentowane na kiermaszu wykonały własnoręcznie osoby z niepełnosprawnościami.

W samo południe Miasto Poznań rozstrzygnęło konkurs INICJATORY na najlepszą inicjatywę pozarządową zrealizowaną w 2023 roku. Jesteśmy dumni i bardzo szczęśliwi, ponieważ nasze Stowarzyszenie CREO otrzymało wyróżnienie w kategorii INICJATOR AKTYWIZUJĄCY 2023 za projekt pod nazwą „Trening Bez Barier”.

Jak czytamy na stronie www.poznan.pl, w tegorocznej odsłonie konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych, kapituła wytypowała zwycięzców w czterech kategoriach: Inicjator Roku, Inicjator Wspierający, Inicjator Aktywizujący, Inicjator Nowatorski. Piątą kategorią jest Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa, czyli nagroda specjalna od poznanianek i poznaniaków (upamiętniająca zmarłego Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz byłego dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP). Z pełną listą projektów, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach, można zapoznać się tutaj.

 

Autor: Karolina Anna Kasprzak