Już od najwcześniejszych lat warto pokazywać dzieciom i młodzieży świat wolontariatu.
To właśnie w szkole kształtują się zainteresowania uczniów, ich zaangażowanie społeczne, które przełoży się później na postawę dobrego i wrażliwego człowieka gotowego pomagać innej osobie.
Poprzez wolontariat dzieci i młodzież uczą się współpracy, odpowiedzialności czy systematyczności.
Zdobywają nowe umiejętności oraz bezcenne doświadczenia, które w przyszłości pomogą im w kolejnych etapach edukacji oraz w pracy zawodowej. Dlatego postanowiliśmy w ciekawy sposób wyjść naprzeciw problemom związanym z ograniczoną aktywnością społeczną młodego pokolenia.
IDEA WIELKODUCHÓW
Program WIELKODUCHY powstał w odpowiedzi na problem związany z ograniczoną aktywnością społeczną najmłodszych uczniów. Uważamy, że już od najmłodszych lat warto pokazywać dzieciom świat wolontariatu. To właśnie w szkole podstawowej kształtują się zainteresowania uczniów, ich zaangażowanie społeczne, które przełoży się później na postawę dobrego i wrażliwego człowieka gotowego pomagać innej osobie. Poprzez wolontariat dzieci uczą się współpracy, odpowiedzialności czy systematyczności. Zdobywają nowe umiejętności oraz bezcenne doświadczenia, które w przyszłości pomogą im w kolejnych etapach edukacji oraz w pracy zawodowej.
Poprzez działanie w Szkolnych Klubach Wielkoducha dzieci z pomocą przeszkolonych przez nas nauczycieli oraz animatorów uczą się zasad działania wolontariatu
i przeprowadzają wspólne akcje na rzecz innych organizacji pozarządowych lub instytucji społecznych. Dzieci przekonują się, że nawet w tak młodym wieku można być wolontariuszem i pomagać potrzebującym.
Na ten moment nasze Kluby prowadzimy już w 80 szkołach w Wielkopolsce, gdzie pod okiem blisko 100 nauczycieli stale współpracuje z nami już ponad 1500 uczniów i uczennic pełniących rolę szkolnych wolontariuszy!
ZAŁOŻENIE KLUBU WIELKODUCHA - to proste!
Rekrutacja do programu trwa cały rok i każda szkoła może do niego przystąpić. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: Formularz Zgłoszeniowy Wielkoduchy. Następnie odbywa się rozmowa wprowadzająca z osobą koordynującą powstawanie Szkolnego Klubu Wielkoducha (SKW), a po akceptacji warunków współpracy podpisujemy porozumienie regulujące udział szkoły w programie WIELKODUCHY. Szkoła ma zagwarantowane m.in. doradztwo animatorów w planowaniu działań, Dzienniczki Wielkoducha i dyplomy dla dzieci włączonych w SKW, grę planszową "I Ty możesz zostać Wielkoduchem"** oraz pierwszeństwo w rekrutacji do projektów, w których odwiedzamy szkoły z naszymi zajęciami.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z koordynatorką projektów edukacyjnych Michaliną Voss: pod numerem telefonu 503 912 757 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
SZKOLENIE OPIEKUNÓW WIELKODUCHÓW
Każdy z nauczycieli który będzie pełnił rolę opiekuna Szkolnego Klubu Wielkoducha przechodzi obowiązkowe szkolenie. Podczas warsztatów dowiaduje się m.in. jak planować, organizować
i przeprowadzać akcje społeczne z udziałem uczniów oraz zapoznaje się z ideą programu Wielkoduchy. Uczy się rekrutować nowych uczniów i promować swoje działania. Opiekunowie uczestniczą również w warsztatach kreatywnych, gdzie poznają ciekawe techniki plastyczne i techniczne, przydatne w prowadzeniu inicjatyw społecznych.
PUBLIKACJA „ZOBACZ W SOBIE WIELKODUCHA”
„Zobacz w sobie Wielkoducha” to publikacja, która została stworzona na potrzeby nauczycieli przystępujących do programu. Jest to 144 stronnicowy poradnik, z którego opiekunowie dowiedzą się, jak działać razem z dziećmi, zapoznają się z szeregiem gotowych scenariuszy zajęć nt. wolontariatu i działań społecznych. Książka stanowi swoiste opracowanie dydaktyczne pomagające nauczycielom przygotować dzieci do realizacji późniejszych inicjatyw, a także włączyć je we wspólne planowanie działań na rzecz innych. Jej autorami są pedagodzy, psycholodzy oraz specjaliści od działań społecznych.
GRA PLANSZOWA
"I Ty możesz zostać Wielkoduchem" to edukacyjna, kooperacyjna gra planszowa z elementami przygody. Gracze zapoznają się z ideą wolontariatu i dobrych uczynków. Wszystkim przyświeca jeden wspólny cel: przemienić potwory, które zakłócają spokój w Kranie Wielkoducha, w pomocnych i przyjaznych mieszkańców! Jakie potwory można w niej spotkać? Jest ich wiele! Na przykład Niemasensus odbierający wszystkim motywację i chęci do działania, czy zaśmiecający okolicę Fujekologus! Oprócz tego zmierzyć się trzeba będzie również z Leniwusem, Chciwusem, Barierusem czy Złośliwusem! Jest jednak coś, co łączy wszystkie potwory: każdy z nich zasługuje na drugą szansę, czyli na przemianę! Gracze (którzy w grze wcielają się w postacie o różnych supermocach) mogą dokonać jej za pomocą dobrych uczynków podczas poznawania Krainy Wielkoducha. Więcej informacji o grze TUTAJ
GABLOTA WIELKODUCHA
Każdy z Klubów Wielkoducha otrzymuje GABLOTĘ WIELKODUCHA, która zostaje zawieszona w widocznym miejscu w szkole. Gablota służy działalności rekrutacyjnej, informacyjnej i promocyjnej Szkolnego Klubu Wielkoducha. Jest tam również specjalny panel przeznaczony na logotypy – w tym te należące do Partnera. Zawartość gabloty jest na bieżąco uzupełniana przez Koordynatora/Koordynatorkę i wolontariuszy/wolontariuszek Klubu.
LEGITYMACJA WIELKODUCHA
Każdy Wielkoduch uczestniczący w projekcie otrzymuje specjalną legitymację WIELKODUCHA. Jest to dokument wyjątkowy, który
z jednej strony ma nadać rangę pełnieniu zaszczytnej roli Wielkoducha i pomóc w identyfikacji Wielkoduchów podczas organizowanych inicjatyw. Z drugiej stanowi wspaniałą pamiątkę i unikalny gadżet.
KSIĄŻECZKI WIELKODUCHA
Wszystkie Wielkoduchy otrzymują również specjalną książeczkę, w którą mogą wpisywać swoje dobre uczynki. Puste pola zachęcają do szybkiego wypełniania ich, tym bardziej, że na zaangażowanych w kolejnych inicjatywach czekają wielkoduszne pieczęcie przybijane w książeczkach przez animatorów/animatorek Wielkoducha podczas wspólnych zajęć.
DYPLOMY
Pod koniec roku szkolnego, każdy Wielkoduch otrzymuje pamiątkowy dyplom – w podziękowaniu za to, że jest KIMŚ WYJĄTKOWYM. Nie zapominamy również o opiekunach Klubów, którym również dziękujemy za wspaniałą, całoroczną pracę.
CERTYFIKAT SZKOLNEGO KLUBU WIELKODUCHA
Po pierwszym roku funkcjonowania, każdy Klub który realizuje swoje działania prawidłowo i zgodnie z ustaleniami – otrzymuje Certyfikat Szkolnego Klubu Wielkoducha oraz propozycję wspólnego działania w kolejnym roku szkolnym. Certyfikat jest potwierdzeniem rzetelności, otwartości i nieustępliwości we wprowadzaniu wolontariatu w szkolne mury.