Wśród naszych działań, priorytetowo traktujemy obszar edukacji i wychowania najmłodszych. Uważamy, że już od najwcześniejszych lat warto pokazywać dzieciom i młodzieży świat wolontariatu. To właśnie w szkole kształtują się zainteresowania uczniów, ich zaangażowanie społeczne, które przełoży się później na postawę dobrego i wrażliwego człowieka gotowego pomagać innej osobie. Poprzez wolontariat dzieci i młodzież uczą się współpracy, odpowiedzialności czy systematyczności. Zdobywają nowe umiejętności oraz bezcenne doświadczenia, które w przyszłości pomogą im w kolejnych etapach edukacji oraz w pracy zawodowej.

Dlatego postanowiliśmy w ciekawy sposób wyjść naprzeciw problemom związanym z ograniczoną aktywnością społeczną młodego pokolenia. Z tą myślą w 2012 roku stworzyliśmy dwa innowacyjne programy edukacyjne dla szkół – WIELKODUCHY - dedykowany do szkół podstawowych oraz WOLONTARIAT Z KLASĄ - skierowany do szkół ponadpodstawowych.

Wolontariat z klasą
Celem obu programów jest kompleksowe wsparcie placówek edukacyjnych w rozwijaniu wolontariatu szkolnego. Głównym ich założeniem jest praktyczne zapoznawanie dzieci i młodzieży z tematyką wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie ich do pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących poprzez tworzone przez nas SZKOLNE KLUBY WIELKODUCHA i SZKOLNE KLUBY WOLONTARIATU.

Na ten moment nasze Kluby prowadzimy już w ponad 120 szkołach w Wielkopolsce, gdzie pod okiem > 120 nauczycieli/nauczycielek stale współpracuje z nami już blisko 2000 uczniów i uczennic pełniących rolę szkolnych wolontariuszy!

 

Chciałbyś/chciałabyś dołączyć do programy WOLONTARIAT Z KLASĄ? - to proste!

Rekrutacja do programu trwa cały rok i każda szkoła może do niego przystąpić.

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego przeprowadzamy rozmowy wprowadzające z nauczycielami, czy dyrekcją. Po po akceptacji warunków współpracy podpisujemy porozumienie regulujące udział szkoły w programie WOLONTARIAT Z KLASĄ. My ze swojej strony włączamy szkołę w program szkoleń, zarówno dla uczniów i uczennic, jak i nauczycieli/nauczycielek! 

SZKOLENIE OPIEKUNÓW WIELKODUCHÓW

Każdy z nauczycieli który będzie pełnił rolę opiekuna Szkolnego Klubu Wielkoducha przechodzi obowiązkowe szkolenie. Podczas warsztatów dowiaduje się m.in. jak planować, organizować
i przeprowadzać akcje społeczne z udziałem uczniów oraz  zapoznaje się z ideą programu Wielkoduchy. Uczy się rekrutować nowych uczniów i promować swoje działania. Opiekunowie uczestniczą również w warsztatach kreatywnych, gdzie poznają ciekawe techniki plastyczne i techniczne, przydatne w prowadzeniu inicjatyw społecznych.

Pomocne narzędzia

Realizując programu WOLONTARIAT Z KLASĄ wspieramy się różnorodnymi narzędziami, by jeszcze bardziej zachęcić i zmotywować młodzież do działań społecznych. W zależności od danego projektu oferujemy:

GRA PLANSZOWA 'MAMY PLAN'

Gra „MAMY PLAN” powstała, by wspierać rozwój szkolnych działań wolontariackich, prospołecznych i obywatelskich. Jej głównym zadaniem jest pobudzanie kreatywności, otwartości i zaradności wśród dzieci i młodzieży, promując postawę zaangażowaną społecznie, aktywną i gotową do działań zespołowych. Bezpośrednim celem gry jest stworzenie inicjatywy, która będzie KREATYWNA, REALISTYCZNA, OKREŚLONA W CZASIE, SKONKRETYZOWANA oraz DOBRZE WYKORZYSTA MOŻLIWOŚCI zespołu.

Poprzez grę "MAMY PLAN" chcemy zainspirować, pobudzić kreatywność i otwartość na planowanie prawdziwych inicjatyw oraz rozwijanie u myślenia projektowego.

LEGITYMACJA WOLONTARIUSZA

specjalna legitymację WOLONTARIUSZA. Z jednej strony ma nadać rangę pełnieniu roli wolontariusza i pomóc w identyfikacji podczas organizowanych inicjatyw. Z drugiej stanowi wspaniałą pamiątkę i unikalny gadżet. 

KSIĄŻECZKI WOLONTARIUSZA

Specjalny dziennik, w którym uczniowie i uczennice mogą wpisywać swoje dobre uczynki i działania wolontariackie. 

DYPLOMY

Pamiątkowy dyplom – w podziękowaniu za to, że jest się KIMŚ WYJĄTKOWYM. Nie zapominamy również o opiekunach Klubów, którym również dziękujemy za wspaniałą, całoroczną pracę.

CERTYFIKAT SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU

Po pierwszym roku funkcjonowania, każdy Klub który realizuje swoje działania prawidłowo i zgodnie z ustaleniami – otrzymuje Certyfikat Szkolnego Klubu Wielkoducha oraz propozycję wspólnego działania w kolejnym roku szkolnym. Certyfikat jest potwierdzeniem rzetelności, otwartości i nieustępliwości we wprowadzaniu wolontariatu w szkolne mury.

 

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się ze specjalistką ds. projektów edukacyjnych - Michaliną Voss pod numerem telefonu 503 912 757 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.