Działamy dla Dostępności! Program rozwoju edukacji obywatelskiej / 2021-2023 to projekt edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie CREO i Stowarzyszenie Metropolia Poznań.
Jego głównym założeniem jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz promocja idei dostępności i uniwersalnego projektowania. Program jest częścią działań programu DziałaMY
REALIZATORZY PROJEKTU:
W ramach działań rozwijamy sieć Szkolnych Klubów Młodego Obywatela (SKMO) w 23 szkołach w Metropoli Poznań, w których dzieci i młodzież uczą się być aktywnymi, uważnymi na otoczenie młodymi obywatelami i społecznikami, również w swojej społeczności lokalnej.
Projekt obejmuje obszar Metropolii Poznań: Miasto i Gmina Buk, Gmina Czerwonak, Gmina Dopiewo, Gmina Kleszczewo, Gmina Komorniki, Miasto i Gmina Kostrzyn, Miasto i Gmina Kórnik, Miasto Luboń, Miasto i Gmina Mosina, Miasto i Gmina Murowana Goślina, Miasto i Gmina Oborniki, Miasto i Gmina Pobiedziska, Miasto Poznań, Miasto Puszczykowo, Gmina Rokietnica, Miasto i Gmina Skoki, Miasto i Gmina Stęszew, Gmina Suchy Las, Miasto i Gmina Swarzędz, Miasto i Gmina Szamotuły, Miasto i Gmina Śrem, Gmina Tarnowo Podgórne
TERMIN REALIZACJI: 01.09.2021 – 30.06.2023
W każdej ze szkół objętych projektem organizujemy warsztaty dla KADRY NAUCZYCIELSKIEJ oraz UCZNIÓW I UCZENNIC, a także PRZEDSTAWICIELI I PRZEDSTAWICIELEK SAMORZĄDÓW oraz RAD MŁODZIEŻOWYCH i RAD SENIORÓW:
1. DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK:
Pedagodzy z 23 zaangażowanych szkół biorą udział w szkoleniu dotyczącym organizowania pracy Szkolnego Klubu Młodego Obywatela, rekrutacji uczniów, promocji działań, organizowania szkolnego budżetu dostępności, przygotowywania i realizacji inicjatyw obywatelskich z uczniami, dostępność, integracja w praktyce oraz obsługa platformy IT obsługującej Budżet Dostępności oraz Mapy Dostępności.
Jako koordynatorzy i koordynatorki SKMO mogą liczyć na wsparcie doradcze ekspertów CREO i Metropolii Poznań przez cały okres trwania projektu.
2. DLA UCZNIÓW I UCZENNIC:
WARSZTATY:
- warsztaty na temat starości - uczniowie i uczennice w trakcie warsztatów zapoznają się z tematyką starości i jakie niesie ze sobą ograniczenia. Poznają trudności, bariery, sposoby zachowania się wobec osób starszych. Dzięki praktycznemu aspektowi zajęć uczą się także różnych sposobów pomocy i większego zrozumienia sytuacji osób starszych. W trakcie warsztatów wykorzystujemy symulator starości.
- warsztaty na temat niepełnosprawności - zajęcia na temat niepełnosprawności poruszają szeroką tematykę niepełnosprawności, aktywności osób z niepełnosprawnościami, uniwersalnego projektowania i dostępności, ale i sposobów asystowania i pomocy. Na warsztatach uczestnicy mogą wczuć się w osobę z niepełnosprawnością i zobaczyć świat z perspektywy osoby poruszającej się na wózku, czy osoby niewidomej.
- warsztaty na temat dostępności i uniwersalnego projektowania
- warsztaty na temat tworzenia własnych projektów obywatelsko-społecznych, w tym debat – uczestnicy uczą się opracowywania szczegółowego planu inicjatyw obywatelskich. Zajęcia realizowane są metodą projektową;
- warsztaty na temat organizowania Szkolnego Budżetu Dostępności (SDO) – młodzież zapoznaje się z ideą budżetu obywatelskiego, dowiaduje o jego założeniach i sposobie wdrażania, a także jak krok po kroku przygotować i przeprowadzić budżet w swojej szkole z ukierunkowaniem na projekty wdrażające ideę dostępności.
Członkowie SKMO mają okazję wykazać się zdobytymi umiejętnościami w trakcie organizowanych przez siebie INICJATYW:
- akcja wolontariacka na rzecz osób starszych lub/i osób z niepełnosprawnościami,
- kampania społeczna w tematyce dostępności, promowania empatii i szacunku wobec innych,
- akcja „Robimy Lokalną Mapę Dostępności”
- lokalna międzypokoleniowa debata o dostępności
- organizacja Szkolnego Budżetu Dostępności,
3. DLA PRZEDSTAWICIELI SAMORZĄDÓW:
Szkolenia dla pracowników samorządowych Metropolii Poznań w zakresie dostępności oraz planowania i realizacji dostępnych konsultacji społecznych.
W grudniu 2021 odbył się pierwszy z serii webinariów w tematyce dostępności (architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej, cyfrowej) oraz uniwersalnego projektowania. Webinarium poprowadziła Pani Izabela Sopalska-Rybak - założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Członkini Warszawskiej Rady Kobiet przy Prezydencie m. st. Warszawy. Od wielu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami i prowadzi szkolenia na temat dostępności.
Wydarzenie podzielone było na trzy bloki tematyczne:
- Wprowadzenie w przepisy Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym obowiązki podmiotów publicznych w zakresie: dostępności architektonicznej, dostępności cyfrowej oraz dostępności informacyjno-komunikacyjnej
- Na co należy zwrócić uwagę projektując dostosowane toalety w miejscach użyteczności publicznej
- Jak zapewnić dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami
4. DLA CZŁONKÓW RAD MŁODZIEZOWYCH I RAD SENIORÓW:
Warsztaty dla członków Rad Młodzieżowych i Rad Seniorów w zakresie dostępności i jej znaczenia dla aktywizacji społeczno-obywatelskiej
Uczestnikom naszych projektów oferujemy dostęp do naszych publikacji i poradników, m.in.
-
PORADNIK DLA MŁODZIEŻY „DOSTĘPNOŚĆ JEST COOL!”
-
PORADNIK DLA MŁODZIEŻY „RADY MŁODZIEŻOWE SĄ OK!”
-
PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I KADRY OŚWIATY „DOSTĘPNA SZKOŁA WSPIERA AKTYWNĄ MŁODZIEŻ"
-
PORADNIK DLA SAMORZĄDOWCÓW „EMPATYCZNY URZĘDNIK”
Zachęcamy do śledzenia naszych działań na social mediach Stowarzyszenia CREO oraz Stowarzyszenia Metropolia Poznań oraz aktualnościach strony internetowej projektu https://www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/dostepnosc
Nowa podstrona projektu to także nowe funkcjonalności!
- Lokalna Mapa Dostępności
- Szkolny Budżet Dostępności
W projekcie biorą udział następujące szkoły:
- Szkoła Podstawowa w Wirach Wiry (gminy Komorniki)
- Szkoła Podstawowa 2 Mosina
- Szkoła Podstawowa 2 Luboń
- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. dr Wandy Błeńskiej w Buku
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Konarzewie
- Zespół Szkół w Tulcach
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach
- Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Czerlejnie Kostrzyn
- Szkoła Podstawowa im. Jana Wójkiewicza w Radzewie Kórnik
- Szkoła Podstawowa 38 Poznań
- Szkoła Podstawowa 10 Poznań
- Szkoła Podstawowa 2 Murowana Goślina
- Szkoła Podstawowa 2 Oborniki
- Szkoła Podstawowa 70 Poznań
- Szkoła Podstawowa w Cerekwicy Rokietnica
- Szkoła Podstawowa im Adama Mickiewicza Skoki
- Szkoła Podstawowa w Stęszewie
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bogusławskiego Suchy Las
- II LO Swarzędz
- Szkoła Podstawowa 3 Szamotuły
- Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II Śrem
- Akademia Pitagorasa" Publiczna Szkoła Podstawowa w Tarnowie Podgórnym
Ulotka projektu Działamy dla dostępności:
Pobierz: Ulotka o projekcie - PDF (1010 KB)
Projekt realizujemy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań.
W skład Stowarzyszenia Metropolia Poznań wchodzą 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym: Miasto Poznań, Powiat Poznański, 17 gmin Powiatu Poznańskiego oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Głównym celem SMP jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia, w szczególności wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracy samorządów w tym zakresie. Stowarzyszenie zajmuje się w głównej mierze inicjowaniem współpracy między samorządami SMP w takich dziedzinach, jak fundusze unijne, rozwijanie idei kolei metropolitalnej, mobilność miejska i integracja transportu publicznego, planowanie przestrzenne oraz systematyczne zwiększanie jakości życia mieszkańców. Więcej informacji: www.metropoliapoznan.pl
Więcej o programie DziałaMY, który uruchomiliśmy w 2019 roku możecie przeczytać tutaj.
Projekt pt. „DziałaMY dla dostępności!” jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań.
Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum
Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.