W dzisiejszych czasach czujemy się przytłoczeni nadmiarem zadań do wykonania. Piętrzące się obowiązki w pracy i w domu nie pozostawiają chwili wytchnienia. Brak czasu, by zdążyć ze wszystkim, to zmartwienie wielu osób.

Coraz trudniej regularnie odpoczywać. Zapominamy, jak istotną rolę odgrywa odpoczynek dla zdrowia. Dzięki niemu organizm się regeneruje. Również wolontariusze muszą pamiętać o odpoczynku i dbaniu o swój dobrostan, zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Tytuł mojego artykułu stanowi swego rodzaju parafrazę tytułu projektu „Oddech dla Mam”, mającego na celu integrację matek oraz opiekunek dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich aktywizację. Projekt realizuje Fundacja Takpełnosprawni. Dzięki niemu beneficjentki mogą odpocząć spędzając czas tak, jak lubią i pragną – na przykład przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich. A jak może wyglądać „Oddech dla wolontariusza”? Dlaczego wolontariusze – mimo że nie wykonują swoich obowiązków przez 8 godzin każdego dnia – odczuwają zmęczenie? W jaki sposób „zrobić sobie wolne” od aktywności wolontariackiej bez poczucia, że zaniedbuje się potrzebujących?

Zawsze powtarzam, że dobrze rozplanowane zadania, to połowa sukcesu projektu. Omawiając z koordynatorem zakres i częstotliwość wykonywania ustalonych zadań w danym tygodniu czy miesiącu zyskamy pewność, że aktywność wolontariacka nie będzie kolidowała z innymi obowiązkami i nie pojawi się w naszej głowie spostrzeżenie: „ups… nie znajdę czasu na wolontariat”. Przekartkujmy lub przescrollujmy kalendarz i zastanówmy się, jak wygląda w poszczególnych dniach nasza dyspozycyjność uwzględniając jednocześnie czas na odpoczynek. Zmęczeni i sfrustrowani nie będziemy w stanie efektywnie pomagać.  

Nad morze, jezioro albo w góry

Wiemy już, że odpoczynek jest potrzebny, zatem pora zastanowić się nad formami odpoczynku. Co robić w czasie wolnym? Każdy powinien spędzać go tak jak lubi. Nie wszyscy mają możliwość korzystania z atrakcji, które wiążą się z zaangażowaniem zasobów finansowych. Ładna pogoda, a zwłaszcza pomysłowość i kreatywność mogą sprawić, że czas wolny będzie spędzany wyjątkowo. Wielu Polaków lubi spędzać lato nad Bałtykiem. Jest to jednak jedno z najbardziej obleganych miejsc w okresie letnim, zatem nie wszystkim może odpowiadać. Zwolennikom letnich atrakcji nad wodą, którzy z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na kilka bądź kilkanaście dni wolnych od pracy, nauki i aktywności społecznej lub na nocowanie poza domem, polecam Jezioro Kierskie w Poznaniu. Jest to największy zbiornik wodny miasta, a jednocześnie jeden z największych w Wielkopolsce. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli i plażowiczów czuwają ratownicy. Nieopodal jeziora znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego – do dyspozycji są rowery wodne, kajaki i łódki. Można popływać, pospacerować plażą i miło spędzić wolne chwile.

Z kolei miłośnicy górskich klimatów przypływ energii poczują na szlaku. Korona Gór Polski, tworzona przez 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju, to nie lada wyzwanie (oczywiście dla tych, którym siły fizyczne pozwalają na długie wędrówki po górach). Aby ją zdobyć, trzeba pokonać na własnych nogach ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Można dołączyć do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski i zdobywać po kolei poszczególne szczyty. Członkowie KZ KGP otrzymują pieczątkę w specjalnej książeczce za każdy zdobyty szczyt – to dopiero frajda! Oczywiście dla cierpliwych i wytrwałych, bo zdobywanie poszczególnych szczytów KGP wymaga odwagi, determinacji i cierpliwości właśnie. Wyjazd w góry na dwa lub trzy dni pozwoli się odprężyć i zregenerować, a zdobycie pierwszego szczytu KGP dostarczy motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań. Z wyprawami w góry trzeba jednak uważać – uzależniają i to bardzo. Kto raz pojedzie, będzie chciał wracać. Te widoki zapierające dech w piersiach…

Kino i dobra książka

Są osoby, które najlepiej odpoczywają w kinie. Oglądanie filmów, a następnie recenzowanie ich, na przykład na blogu poświęconym tematyce filmowej, poprawia pamięć i koncentrację. Stając się aktywnymi uczestnikami wydarzeń kulturalnych nie tylko poszerzamy własną wiedzę o otaczającym świecie, ale też zmienia się nasz sposób patrzenia na rzeczywistość. Seanse filmowe kształtują też wrażliwość na piękno. Polecam Kino Bez Barier, które znajduje się na terenie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Za jedyne 5 złotych można tam we wtorki i czwartki obejrzeć dostępne pokazy filmowe (z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem w języku migowym). Bilet na jeden seans dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością kosztuje 1 złoty. Repertuar Kina Bez Barier oraz wszelkie informacje na temat tego projektu zamieszczane są na stronie https://kinopalacowe.pl/podstrony/8487-kino-bez-barier Kino Bez Barier znajduje się również w Kinie Echo w Jarocinie oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Ciekawą i rozwijającą intelektualnie formą spędzania czasu wolnego jest czytanie książek. Podobnie jak oglądanie filmów poprawia pamięć i koncentrację. Tę formę spędzania czasu wolnego polecam szczególnie osobom zmagającym się z trudnościami życiowymi, gdyż dobra lektura pomaga oderwać myśli od problemów. Uważana jest za pomocną w uzyskaniu stanu relaksu i odprężenia oraz zasypiania. Czytając poszerzamy zasób słownictwa. Łatwiej nam budować poprawne zdania w wypowiedziach ustnych i pisemnych. Zalet czytania książek jest więcej. W niniejszym artykule ograniczyłam się do najważniejszych.

Geocaching lub wizyta w escape roomie

Być może nie wszyscy słyszeli o geocachingu. Przyznam szczerze, że sama dowiedziałam się o tej formie aktywności całkiem niedawno. Z Internetu dowiadujemy się, iż jest to popularna na całym świecie gra terenowa dla użytkowników odbiorników GPS, która polega na tym, że poszukujemy ukrytych „skrzynek” lub „keszy” rozmieszczonych w różnych zakątkach świata. Mapa „keszów” dostępna jest przez Internet, a każda skrytka ma swój opis i współrzędne GPS. Dzięki tym informacjom możemy je odnajdywać przy użyciu urządzenia mobilnego z sygnałem GPS. Każda skrytka posiada tak zwany logbook, do którego można „wpisać” odnalezienie skarbu.

Pokój zagadek (z j. ang. escape room) to kolejna interesująca forma spędzania czasu wolnego dla wolontariuszy. To rodzaj gry grupowej wymagającej nie tyle wiedzy, ile logicznego myślenia, a czasem sprytu. Zadaniem grupy jest rozwiązanie poszczególnych zagadek przygotowanych w escape roomie, aby znaleźć klucz do wyjścia. Każdy escape room charakteryzuje się inną tematyką, zatem możemy wybrać taki, który najbardziej odpowiada naszym zainteresowaniom. W grze bierze udział zazwyczaj od 2 do 6 osób. Escape roomy są w pełni bezpieczne, o czym przekonywała Angelika Kowalczewska-Lipińska, trenerka Stowarzyszenia CREO podczas szkolenia dla wolontariuszy pt. „Animacja społeczności lokalnej przez zagadki: Stwórz swój escape room”, które odbyło się w środę 26 czerwca w Poznańskim Centrum Wolontariatu.

Autor: Karolina Anna Kasprzak

 

------

Artykuł został przygotowany w ramach projektu „MOC wolontariatu w CREO 2023-2026”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”

 
logo komitet do spraw użytku publicznego, NiW