13 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia CREO mogliśmy wziąć udział w kolejnych warsztatach dla wolontariuszy. Tym razem pt. „Od hortiterapii po bajkoterapię”.
Dzięki Ninie Woderskiej, trenerce CREO, poznaliśmy różne rodzaje terapii – m.in. dogoterapię, hortiterapię, arteterapię, socjoterapię czy filmoterapię.
Warsztaty, na które zaprosiło nas Stowarzyszenie CREO, nie zrobiły z nas oczywiście pełnoskalowych terapeutów – specjalistów od różnych rodzajów terapii. Do tego potrzeba wielogodzinnych szkoleń i zdobycia odpowiednich certyfikatów. My w ciągu trzech godzin przyjrzeliśmy się za to różnym rodzajom terapii i zastanowiliśmy się, jak ich elementy można zastosować w działalności wolontariackiej. Kto wie – może ktoś po szkoleniach postanowi pójść na jakiś kurs i zdobyć uprawnienia terapeuty?
Jakie znasz terapie?
Warsztaty dla wolontariuszy poprowadziła dla nas Nina Woderska, trenerka Stowarzyszenia CREO. Przyszli na nie zarówno wolontariusze z Drużyny CREO, jak i osoby z innych organizacji. Zaczęliśmy od burzy mózgów. Podzieleni na dwa zespoły szukaliśmy przeróżnych prefiksów, które można dodać przed słowem „terapia”. Obie ekipy szybko przekonały się, jak pojemna może być terapia. Ta rozgrzewka umysłowa uzmysłowiła nam, że właściwie w każdej sferze życia można znaleźć coś, co da się wykorzystać terapeutycznie. Podawaliśmy te bardziej „klasyczne” przykłady terapii – takie jak arteterapia i jej rodzaje, zooterapia, choreoterapia, fizjoterapia, psychoterapia. Ale odkryliśmy też np. terapię poprzez gotowanie. Ta część warsztatów pomogła nam też wzajemnie poznać się – wszak konieczna była współpraca. Najpierw podczas pracy w zespołach, a potem przy wspólnej rozmowie.
Zaśmiejesz się?
Potem przyszedł czas na to, by skupić się na wybranych rodzajach terapii – i na tym, jak ich elementy można zaimplementować do pracy wolontariackiej. Najpierw – śmiechoterapia! I od razu zaskoczenie, czyli pojęcie, o którym słyszało pewnie niewielu: gelotologia. Słowo to oznacza… dziedzinę nauki skupioną na badaniach nad śmiechem i jego wpływem na zdrowie. I my mieliśmy trochę okazji do śmiechu. Były m.in. memy i śmieszne zdjęcia ze zwierzętami. Prowadząca pokazała też, jak można samemu stworzyć mema. Jedna z uczestniczek zrobiła podczas szkolenia mema. Potem ćwiczyliśmy śmianie się z różnych rzeczy. To było trochę takie „śmianie na zawołanie”. Wykonywaliśmy gesty – np. jedliśmy tort, wycieraliśmy się ręcznikiem czy polewaliśmy się wężem ogrodowym (oczywiście bez tych rekwizytów) – i miał nam towarzyszyć przy tym śmiech. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie, choć nie ukrywam, że wolę śmiech naturalny, a nie taki „na zawołanie”. W tej części mogliśmy też dowiedzieć się o tym, jak śmiech w swojej pracy wykorzystują wolontariusze Fundacji Dr Clown.
A może znajdziesz różnice?
Potem przyszedł czas na omówienie różnych innych rodzajów terapii. Nina wprowadzała nas w temat, a potem my mogliśmy dzielić się ze współuczestnikami warsztatów własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Sporo mówiliśmy o różnych rodzajach zooterapii, zwłaszcza dogoterapii, choć było też o felinoterapii i hipoterapii. Nina Woderska przybliżyła nam projekt Zwierzaki Prawdziwymi Przyjaciółmi Seniorów, dzięki któremu w domu pomocy społecznej z seniorami zamieszkały też zwierzęta. Sporo mówiliśmy o różnych rodzajach ergoterapii – czyli terapii poprzez pracę. Ciekawa jest też arteterapia. Gdy o niej rozmawialiśmy, to równolegle robiliśmy też ciekawe ćwiczenie. Dostaliśmy reprodukcje rożnych obrazów – i szukaliśmy różnic między nimi. Przypomniało mi się, jak w dzieciństwie lubiłem zadania pt. „znajdź różnice”. Ich „dorosła” wersja też jest bardzo fajna! A na zakończenie warsztatów była bajkoterapia. Nina Woderska przeczytała nam bajkę, a my – z zamkniętymi oczami – uruchamialiśmy swoją wyobraźnię. Albo, jak dzieci, zaczęliśmy odpływać. Błogi sen chciał do nas zawitać.
Dołączysz do nas?
Wkrótce kolejne warsztaty dla wolontariuszy! W poniedziałek 17 czerwca zapraszamy na warsztaty poświęcone smartfonom – podczas nich dowiecie się, jak robić kreatywne relacje i filmy. A w środę 26 czerwca będzie można dowiedzieć się, jak samemu stworzyć escape room. Więcej szczegółów na stronie internetowej Poznańskiego Centrum Wolontariatu i w naszych profilach w mediach społecznościowych.
Autor: Hubert Piechocki
------
Artykuł został przygotowany w ramach projektu „MOC wolontariatu w CREO 2023-2026”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”
