Festiwale teatralne czy muzyczne są wielkim świętem dla miłośników kultury. Aby pozostały one niezapomnianym wrażeniem, a nie organizacyjnym chaosem, nieodzowny jest wolontariat.

 W Polsce organizatorzy festiwali posiłkują się pracą od kilku do nawet kilkuset wolontariuszy - wszystko zależy od skali wydarzenia, jego długości, obszaru, na którym się odbywa, ilości uczestników i zadań do wykonania.

Grafika. Na scenie DJ stoi przy DJ'ce. Ma słuchawki na szyi i trzyma ręce w górze. Na przeciwko niego tańczą młode kobiety i dobrze się bawią. Za nimi są girlandy, na scenę padają światła. Sytuacja dzieje się na festiwalu.

Wolontariat na festiwalu, czyli jaki? 

Wolontariat na festiwalu to wolontariat akcyjny, a więc związany z konkretnym wydarzeniem, akcją, odbywający się w jego czasie. Niejednokrotnie zaczyna się jeszcze przed festiwalem, a koordynator wolontariatu zleca takie zadania jak dystrybucja plakatów i ulotek, pomoc w przygotowaniu przestrzeni festiwalu czy odbiór zaproszonych gości z lotniska. Oferty wolontariatu na festiwalach pojawiają się na stronach organizatorów i w ich mediach społecznościowych nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wtedy festiwal zdąży zebrać i przeszkolić załogę wolontariuszy, rozdzielić wszystkie najważniejsze zadania. Warto pamiętać, że wolontariat akcyjny jest bardziej intensywny niż wolontariat długoterminowy. W zależności od dyspozycyjności wolontariusza i potrzeb organizatora, wolontariat na festiwalu może trwać nawet kilka godzin dziennie przez kilka dni pod rząd. I warto ten czas wyciskać jak cytrynę - zazwyczaj na kolejną edycję trzeba czekać przecież cały rok!

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Dlaczego warto zostać wolontariuszem na festiwalu teatralnym lub muzycznym? Powodów jest całe mnóstwo! Możesz znaleźć się bliżej zaproszonych gwiazd i ważnych gości, uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach za darmo, nauczyć się wielu nowych rzeczy, sprawdzić w działaniu pod presją czasu i w kontaktach międzyludzkich, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a przy okazji - w ciekawy sposób spędzić wolny czas. Poznań w ostatnich ponad 20 latach mógł się pochwalić choćby wielkim świętem teatru, a później i muzyki - festiwalem Malta, na którym za dystrybucję materiałów promocyjnych, wsparcie informacyjne czy pomoc gościom obok grona organizatorów odpowiadają liczni wolontariusze. Kiedy festiwal - podobnie jak Malta - odbywa się w wielu lokalizacjach rozsianych po całym mieście, często nieteatralnych, być może rzadko uczęszczanych, zawsze w okolicy miejsc wydarzeń można spotkać wolontariuszy oznaczonych festiwalowymi plakietkami czy w charakterystycznych koszulkach festiwalowych. Wskażą drogę, udzielą potrzebnych informacji, będą dbać o komfort i bezpieczeństwo gości podczas wydarzenia.

Jakie możliwości daje wolontariat?

Jeśli ktoś studiuje kierunki związane z kulturą i sztuką, udział w takim festiwalu można zaliczyć także jako praktyki. Wolontariat festiwalowy dla osób związanych z teatrem czy muzyką może być świetną okazją także do sprawdzenia w praktyce zdobytej podczas studiów wiedzy czy poznania inspirujących artystów. Często ci, którzy sprawdzą się dobrze jako wolontariusze, często są zapraszani do pomocy przy innych działaniach organizatorów lub do kolejnych edycji festiwalu. Można więc nie tylko świetnie się bawić, ale i zdobywać doświadczenie i kontakty zawodowe.

 

Tekst: Agnieszka Misiewicz

-----------

Artykuł został przygotowany w ramach projektu „MOC wolontariatu w CREO 2023-2026”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”

 
logo komitet do spraw użytku publicznego, NiW