Czy wolontariat coś zmienia w lokalnej społeczności? Tak! Budzi w ludziach chęć do działania i do zmiany. Budzi w nas społeczeństwo obywatelskie.

 

Trwa kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi. W tym czasie na ulicach, nie tylko Poznania, spotkać można wielu działaczy społecznych. Bo ci, którzy rozdają ulotki, organizują wiece i spotkania to najczęściej wolontariusze. Ich działanie to konkretna praca na cele społeczne. To jeden z wielu sposobów na to, by pracować jako wolontariusz.

Oddolne działania społeczne

Wolontariat w Poznaniu ma się bardzo dobrze. Rożne instytucje działające w naszym mieście mają w swoich szeregach wolontariuszy, dzięki którym zmienia się rzeczywistość. I w mniejszych miejscowościach naszego regionu nie brakuje ofert wolontariatu. Jeśli ktoś chce zaangażować się w projekty społeczne – to wybór ma duży. Trzeba przyznać, że wolontariat w Polsce, że wolontariat w Poznaniu, realnie wpływa na rozwój społeczności. Przede wszystkim, wolontariat to działania oddolne – wychodzą od ludzi. Już nauczyciele szukają pomysłów na wolontariat w szkole podstawowej czy średniej. Widzą, że jest to dobry sposób na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów. Pracodawcy, którym zależy na wizerunku przedsiębiorstwa też proponują swoim pracownikom wolontariat pracowniczy. Nie brakuje projektów społecznych, w które mogą zaangażować się studenci. Różne grupy społeczne można wymieniać i wymieniać – bo dla każdego znajdzie się jakaś oferta wolontariatu.

Robimy się aktywni

Wolontariat działa oddolnie i przez to jest niezwykle skuteczny. To nie są działania, zmiany, pomysły narzucone odgórnie – przez szeroko rozumianą władzę. To działania, których chcemy my sami i dlatego się w nie angażujemy. Wolny czas w Poznaniu można spędzić na wiele sposobów. Dobrze, że są ludzie, którzy część tego czasu chcą przeznaczyć na prace na cele społeczne. I nawet wspomniane angażowanie się w kampanię wyborczą jest działaniem oddolnym – dzięki temu teraz tych dniach szczególnie mocno widać, jak wiele osób interesuje się różnymi projektami wolontariackimi. Ludzie, którym się chce, którzy są zaangażowani – mają w sobie energię, by realnie zmieniać rzeczywistość. Nie potrzeba nam od razu działań na skalę globalną – można intensywnie zaangażować się lokalnie. I swoim przykładem pociągać innych – żeby zaczęli zadawać sobie pytania: „jak pomóc?”, „dlaczego warto być wolontariuszem?”, „jak zostać wolontariuszem?”. Wolontariat realnie zmienia naszą lokalną społeczność – bo ludzie stają się aktywni. I ci pierwsi aktywni pociągają za sobą kolejnych. Dzięki wolontariatowi rodzi nam się aktywna społecznie wspólnota. Możemy być dumni z tego, że Poznań i wolontariat to szerokie spektrum możliwości. Mamy w czym wybierać. To pokazuje, że różnego typu organizacje już zmieniły naszą rzeczywistość na lepszą.

Ku zmianom na lepsze

Nie warto być biernym. Warto zaangażować się w jakieś projekty społeczne. Mamy w czym wybierać. Wolontariat ze zwierzętami, pomoc osobom starszym, wolontariat studencki, wolontariat pracowniczy, kwestie sportowe, ekologiczne, artystyczne, polityczne… Gdy spojrzymy, w jak wiele dziedzin życia wszedł wolontariat – to zrozumiemy od razu, że on zmienia nasz świat na lepsze. On nas rozwija – indywidualnie, ale i wspólnotowo. Jak wiele rzeczy w naszym mieście nie zadziałoby się, gdyby nie wolontariusze i różne oddolne projekty (choćby z budżetu obywatelskiego). Dlatego zachęcajmy innych do angażowania się w projekty społeczne. Mówmy im o tym, jakie są wolontariaty. Nawet jeśli nie zainteresujemy ich od razu – to zasiejemy jakieś ziarno. I kto wie – może za jakiś czas wykiełkuje z niego chęć zostania wolontariuszem. Chęć zmiany tej małej części świata, w której mieszkamy, na lepsze. Wielkopolska jest otwarta na wolontariat. Poznań jest otwarty na wolontariat. Twoje miejsce pracy, uczelnia, szkoła również. Bo jesteśmy otwarci na zmiany – na lepsze.

Tekst: Hubert Piechocki

 Grafika. Trzy osoby idą jeden za drugim. Mężczyzna z przodu trzyma laptop, kobieta za nim klucz do odkręcania śrubek. Nad kobietą jest śrubka. Za kobietą jest mężczyzna który trzyma w rękach żarówkę.

-----------

Artykuł został przygotowany w ramach projektu „MOC wolontariatu w CREO 2023-2026”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”

 
logo komitet do spraw użytku publicznego, NiW