Dom Pomocy Społecznej dla osób z zewnątrz to ośrodek, dla seniorów to dom.

Z tą myślą powstawała nasza innowacje społeczna zgłoszona do testowania w ramach Inkubatora Wielkopolskich Innowacji Społecznych WINS. Ideą naszego projektu było stworzenie mieszkańcom DPS możliwości zamieszkiwania ze zwierzętami i tym samym, poprzez zooterapię, zwiększenie jakość życia seniorów.

Kontakty ze zwierzętami mają zwiększyć komfort pobytu i przeciwdziałać poczuciu osamotnienia. Badania wskazują, że zooterapia bardzo pozytywnie wpływa zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną ludzi. Zwierzeta ze uwagi na swoją naturalność i spontaniczność są w tym zakresie idealnymi terapeutami.  

W testowaniu innowacji wzięli udział seniorzy i seniorki z dwóch poznańskich DPS – DPS Bukowska i DPS Ugory.

Mieszkańców DPS wspierało kilkunastu wolontariuszy koordynowanych i przeszkolonych przez naszych ekspertów. Dzięki niemu we wspomnianych ośrodkach zamieszkuje 5 różnych gatunków zwierząt (chomiki, króliki, papugi, agama brodata i rybki)!

 

Projekt realizowany jest we współpracy z Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu.

ZOO Poznań

 

Specjaliści z ZOO Poznań cyklicznie odwiedzają DPS Bukowska i DPS Ugory zaznajamiając Seniorow i Seniorki z niekiedy niecodziennie spotykanymi zwierzętami. W ten sposób poznańskie ośrodki odwiedziło już ponad 15 różnych gatunków zwierząt!

 

Efekt innowacji

Naszym celem było stworzenie modelu zamieszkiwania seniorów wspólnie ze zwierzętami w praktyce, określenie niezbędnych warunków i możliwych ograniczeń z tym związanych oraz kompleksowe opisanie tego procesu, tak aby zebrane doświadczenia i stworzone rekomendacje służyły w przyszłości jako podstawa do wspierania kolejnych seniorów i seniorek w Domach Pomocy Społecznej przez kolejne grupy wolontariuszy. Wartością dodaną projektu jest również fakt przybliżenia tematyki starości młodszemu pokoleniu oraz jego zaangażowanie do wspierania seniorów poprzez wolontariacką pracę.

Innowacja została nagrodzona w konkursie Działania Godne Uwagi 2019, którego celem było wyróżnienie najciekawszych inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz mieszkańców Wielkopolski.

AKTUALNOŚCI!

W 2020 wprowadziliśmy zwierzaki do kolejnych dwóch DPS w Wielkopolsce. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem - Zwierzaki Prawdziwymi Przyjaciółmi Seniorów w Wielkopolsce.

  

Zostań wolontariuszem!
Zwierzaki prawdziwymi przyjaciółmi seniorów

 

Zapoznaj się z naszą publikacją

Zwierzaki Prawdziwymi Przyjaciółmi Seniorów PDF

kolaż zdjęć seniorów ze zwierzętami z plakatu zwierzaki prawdziwymi przyjaciółmi seniorów

Chciałbyś dowiedzieć się wiecej?

Zapraszamy do kontaktu na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

---

Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznanwspiera