To już druga odsłona projektu, którego głównym założeniem jest wdrożenie w DPS modelu rozwijania hortiterapii, a tym samym poprzez tę metodę terapii zwiększenie komfortu pobytu seniorów, polepszenie ich stanu zdrowia, aktywizację i przeciwdziałanie poczuciu ich osamotnienia. Działania są realizowane dzięki wsparciu wolontariuszy.
HORTITERAPIA to terapia za pośrednictwem roślin. Liczne badania wskazują, że osoby starsze przebywające wśród roślin osiągają niższy poziom złości i lęku oraz zdecydowanie wyższy poziom pozytywnych emocji i uczuć. Opieka nad roślinami ogranicza napięcia, zwiększa poczucie przynależności społecznej, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.
Seniorzy i seniorki biorą udział w organizowanych przez nas warsztatach w tematyce hortiterapii, które przybliżają korzyści i możliwości terapeutyczne obecności roślin w DPS. Spotkania mają charakter warsztatowy - uczestnicy i uczestniczki mają żywy kontakt z roślinami - oglądają, dotykają, a niektóre nawet ... smakują.
Wspólnie zazieleńmy przestrzeń!
Działania realizujemy w trzech poznańskich Domach Pomocy Społecznej:
- Dom Pomocy Społecznej imienia Edmunda Bojanowskiego w Poznaniu
- Dom Pomocy Społecznej na Strzeszynie,
- Dom Pomocy Społecznej Konarskiego
W ramach działań organizujemy także warsztaty dla wolontariuszy i wolontariuszek przygotowując ich do wspierania osób starszych (m.in. z wykorzystaniem posiadanego przez CREO kombinezonu starości).
A jaki będzie efekt działań?
Kulminacyjnym działaniem zaplanowanym w projekcie będzie wprowadzanie roślin do Domów Pomocy Społecznej! Zespół CREO wraz z zaangażowanymi wolontariuszami i wolontariuszkami skompletuje wszelkie materiały, niezbędne do wdrożenia roślin w DPS.
Więcej informacji już wkrótce!
Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań