To już druga odsłona projektu, którego głównym założeniem jest wdrożenie w DPS modelu rozwijania hortiterapii, a tym samym poprzez tę metodę terapii zwiększenie komfortu pobytu seniorów, polepszenie ich stanu zdrowia, aktywizację i przeciwdziałanie poczuciu ich osamotnienia. Działania są realizowane dzięki wsparciu wolontariuszy.

logo CREO

HORTITERAPIA to terapia za pośrednictwem roślin. Liczne badania wskazują, że osoby starsze przebywające wśród roślin osiągają niższy poziom złości i lęku oraz zdecydowanie wyższy poziom pozytywnych emocji i uczuć. Opieka nad roślinami ogranicza napięcia, zwiększa poczucie przynależności społecznej, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.  

Seniorzy i seniorki biorą udział w organizowanych przez nas warsztatach w tematyce hortiterapii, które przybliżają korzyści i możliwości terapeutyczne obecności roślin w DPS. Spotkania mają charakter warsztatowy - uczestnicy i uczestniczki mają żywy kontakt z roślinami - oglądają, dotykają, a niektóre nawet ... smakują. 
 
 Na stole stoją zielone rośliny w doniczkach, leżą ścięte gałązki i kwiaty oraz owoce.
 
    
Wspólnie zazieleńmy przestrzeń!
Działania realizujemy w trzech poznańskich Domach Pomocy Społecznej:
  • Dom Pomocy Społecznej imienia Edmunda Bojanowskiego w Poznaniu
  • Dom Pomocy Społecznej na Strzeszynie,
  • Dom Pomocy Społecznej Konarskiego
 Uśmiechnięta kobieta prezentuje dwie zielone rośliny w doniczkach. Seniorka siedzi przy stole. Z uśmiechem prezentuje przecięty owoc. Z wnętrza wydłubuje łyżeczką miąższ  Seniorka wącha zawartość małego słoiczka
 
 
W ramach działań organizujemy także warsztaty dla wolontariuszy i wolontariuszek przygotowując ich do wspierania osób starszych (m.in. z wykorzystaniem posiadanego przez CREO kombinezonu starości).  
 
A jaki będzie efekt działań?
Kulminacyjnym działaniem zaplanowanym w projekcie będzie wprowadzanie roślin do Domów Pomocy Społecznej! Zespół CREO wraz z zaangażowanymi wolontariuszami i wolontariuszkami skompletuje wszelkie materiały, niezbędne do wdrożenia roślin w DPS.
Więcej informacji już wkrótce!
 
---
 
Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań 
Logo Miasto Poznań