INNOWACJE W DOMACH POMOCY SPOŁECZNEJ

 
Projekt Innowacje w DPS składa się z cyklu warsztatów i spotkań opartych o doświadczenia z realizacji 3 projektów innowacyjnych CREO realizowanych w ostatnich latach na rzecz mieszkańców i mieszkanek DPS:
  • ZIELONO MI (wprowadzenie hortiterapii do DPS),
  • ZWIERZAKI PRAWDZIWYMI PRZYJACIÓŁMI SENIORÓW (wprowadzenie animaloterapii do DPS)
  • SENIOR w ŚWIECIE VR (wprowadzenie technologii wirtualnej rzeczywistości do DPS).

Jakie działania podejmiemy?

Zrealizujemy cykl warsztatów florystycznych, spotkania ze zwierzętami (pieskami oraz alpakami) oraz spotkania grupowe i indywidualne z goglami VR. W działaniach wspierać będą nas wolontariusze i wolontariuszki. Dzięki hortiterapii, animaloterapii oraz zajęciom w wirtualnej rzeczywistości dedykowanych seniorom i seniorkom chcielibyśmy zwiększyć komfort pobytu osób starszych w domach pomocy społecznej, polepszenie ich stanu zdrowia, aktywizację i przeciwdziałanie poczuciu ich osamotnienia. 

 
Termin realizacji: 16.09.2023 – 31.12.2023
 
W każdym z 4 Domów Pomocy Społecznej odbędą się następujące działania:
 1. SPOTKANIA Z HORTITERAPIĄ (warsztaty florystyczne)

W ramach warsztatów seniorzy i seniorki będą mieli możliwość tworzenia własnych kompozycji florystycznych. Będą to spotkania z roślinami suszonymi/ciętymi (np. stworzenie stroików bożonarodzeniowych, florystycznych ozdób), czy też z żywymi roślinami i ich sadzenie w doniczkach/kwietnikach. Stworzone kompozycje roślinne zostaną rozlokowane bezpośrednio w pokojach lub w częściach wspólnych DPS.

Co ważne - Eksperci CREO pomogą dobrać odpowiednie rośliny – zarówno pod kątem preferencji i możliwości osób starszych, nasłonecznienia pokoi, jak i właściwości zdrowotnych roślin. 

Seniorka i młoda kobieta wspólnie prezentują zrobiony przez nie stroik kwiatowy.

 2. SPOTKANIA Z ANIMALOTERAPIĄ 

W ramach tych warsztatów odbędzie się (do wyboru):

  • DOGOTERAPIA - na spotkaniu z dogoterapii w DPS pojawi się instruktor wraz swoim psem i przeprowadzi zajęcia terapeutyczne. Spotkania zostaną przeprowadzone zarówno na spotkaniach grupowych w świetlicy, jak i w pokojach (np. dla osób leżących, które z uwagi na swój stan zdrowia nie są w stanie przyjść na spotkanie grupowe).
  • ALPAKOTERAPIA - Alpaki ze względu na swoją przyjazną naturę, cierpliwość, łagodność i otwartość są idealnymi zwierzęcymi terapeutami. Każdy z uczestników będzie miał okazję pogłaskać, nakarmić czy nawet przytulić alpaki, co będzie niesamowitym przeżyciem. Terapeuci będą mieli możliwość podejść ze zwierzętami również do osób leżących (zależnych) dzięki czemu każdy mieszkaniec DPS będzie miał okazję spotkać się z tymi niesamowitymi zwierzętami.
 2. SPOTKANIA W ŚWIECIE WIRTUALNYCH MOŻLIWOŚCI

Cykl warsztatów dla seniorów i seniorek z wykorzystaniem gogli VR na bazie autorskich scenariuszy CREO. Do wyboru będą zajęcia z 4 różnych obszarów:

  • ZAJĘCIA ZAPOZNAWCZE Z TECHNOLOGIĄ VR
  • ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE/PROFILAKTYCZNE VR
  • EDUKACJA i KULTURA W ŚWIECIE VR
  • ROZRYWKA W ŚWIECIE VR

Zaplanowaliśmy zarówno zajęcia indywidulane, jak i grupowe. 

Seniorka uśmiecha się. W rękach prezentuje gogle VR.

Kogo zaprosiliśmy do projektu?

Działaniami obejmujemy grupę minimum 60 seniorów i seniorek z minimum 4 poznańskich Domów Pomocy Społecznej, a także personel DPS oraz minimum 7 wolontariuszy i wolontariuszek.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań na naszych social mediach: Facebook oraz Instagram oraz aktualnościach strony internetowej.

--
Projekt dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera