Poznańska Akademia Wolontariatu Senioralnego

 • Lubisz działać wolontarynie? Wolontariat łączy pokolenia! I nie tylko…
 • Zgodzisz się z nami, że wolontariat jest dla każdego i zawsze jest czas, by zacząć pomagać?
 • Chcesz rozwinąć swoje kompetencje i umiejętności w zakresie planowania i organizowania różnorodnych inicjatyw wolontariackich w Poznaniu?

Jeśli jesteś Seniorką lub Seniorem zamieszkującym Poznań i na Twoja odpowiedź na powyższe pytania to „TAK”, to zapraszamy Cię do udziału w projekcie!

Dlaczego warto?

W ramach naszego projektu oferujemy Ci kompleksowy program edukacyjno-doradczy, który pomoże Ci działaniach wolontaryjnych, w których udział wezmą inne osoby w okresie późnej dorosłości, z innych pokoleń lub kultur.  

Podczas naszych spotkań zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci skutecznie zarządzać wolontariuszami i wolontariuszkami, organizować akcje charytatywne i angażować społeczność lokalną. Przez cały okres działań będą towarzyszyć Ci doradcy, którzy wesprą Cię na każdym etapie aktywności w projekcie.

Nasze cele: 

Celem Poznańskiej Akademii Wolontariatu  Senioralnego wdrożenie kompleksowego programu edukacyjno-doradczego w zakresie rozwijania wolontariatu wśród seniorek i seniorów z terenu miasta Poznania.

 Będziemy to realizować poprzez:

 • zwiększenie wiedzy, umiejętności i kompetencji osób organizujących wolontariat senioralny
 • aktywizacja społeczna osób w wieku senioralnym
 • stworzenie i wdrożenie w Poznaniu kompleksowego programu szkoleniowo-doradczego dedykowanego osobom organizującym wolontariat senioralny
 • propagowanie wolontariatu senioralnego wśród mieszkańców i mieszkanek Poznania
 • propagowanie wolontariatu wśród mieszkańców i mieszkanek Poznania.
Czas trwania:

Poznańska Akademia Koordynatorów Wolontariatu realizowana będzie w okresie: 01.04.2024 – 31.12.2024

Rekrutacja trwa do 28 lipca 2024 roku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 lipca, o godz. 10-12

Cykl Edukacyjny:

W ramach działań zaplanowaliśmy cykl warsztatów oraz realne działania wolontaryjne!  Łącznie cykl edukacyjny Akademii obejmie aż 7 spotkań o różnej tematyce, na który składać się będzie jedno spotkanie inaugurujące, 3 warsztaty tematyczne oraz 3 warsztaty planistyczne.

Warsztaty tematyczne:

 1. W – jak WOLONTARIAT -Warsztaty wprowadzające w działania wolontaryjne pod kątem organizacyjno-prawnym
 2. Warsztat z budowania zespołów międzypokoleniowych
 3. Warsztat z promowania projektów i działań wolontaryjnych

Warsztaty planistyczne:

 1. Warsztat Mamy Plan! na wolontariat senioralny. Część I – wprowadzenie do tworzenia projektów wolontaryjnych metodą projektową
 2. Warsztat Mamy Plan! na wolontariat senioralny. Część II – tworzenie i przeprowadzanie diagnozy własnego projektu wolontaryjnego wraz z określeniem jego celu i odbiorców
 3. Warsztat MAMY PLAN! NA WOLONTARIAT . Część III – tworzenie planu działań oraz opracowywanie budżetu
Inicjatywy wolontariackie

Po teorii przychodzi czas na działania! Kolejnym etapem Akademii Wolontariatu Senioralnego będzie realizacja przez uczestniczki/uczestników projektu 5 wybranych i opracowanych planistycznie inicjatyw wolontariackich. Działanie międzypokoleniowe? Rękodzielnicze? Międzykulturowe? A może masz chęć zaangażować się w wolontariat prozwierzęcy? To dobry moment, żeby zacząć aktywnie działać w gronie innych sympatycznych i aktywnych osób, a Akademia, to wspaniałe na to miejsce!

Zgłoś się do Akademii:

To jak? Gotowi do działania? Zapraszamy do udziału w Poznańskiej Akademii Wolontariatu Senioralnego!

Formularz uczestnictwa

Regulamin uczestnictwa

Formularze dostępne są także w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia CREO (ul. Kochanowskiego 8a/2) oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24 w Poznaniu).

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

 • mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 • telefonicznie pod numerem telefonu – 667 313 012 

Projekt Poznańska Akademia Wolontariatu Senioralnego sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pomocnipoznań #pozarządowypoznań