Akademia Wolontariatu to już trzecia edycja projektu, który rozpoczęliśmy w 2021 roku.
Tak było w poprzednich latach!:
W projekcie AKADEMIA WOLONTARIATU chcemy przygotować i przede wszystkim zachęcić wolontariuszy do wspierania osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest również wzmocnienie pod kątem wolontariackim instytucji, które działają w tematyce niepełnosprawności. W ramach działań realizujemy szkolenia dla wolontariuszy oraz warsztaty dla przedstawicieli i przedstawicielek NGO w 4 województwach.
Wolontariat jest dla nas wielką wartością, którą warto przekazywać dalej. Poprzez działania szkoleniowe i wzmacniające połączone ze wsparciem praktycznym chcielibyśmy wyjść naprzeciw problemom związanym z deficytem wolontariuszy.
Akademia Wolontariatu w liczbach:
- 4 województwa: wielkopolskie, śląskie, lubuskie, kujawsko - pomorskie,
- 200 wolontariuszy,
- 32 przedstawicieli NGO i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Termin realizacji: 01.04.2023 - 31.03.2024
DZIAŁANIA PROJEKTOWE
1. WARSZTATY I WSPARCIE DORADCZE DLA KADR ORGANIZACJI I INSTYTUCJI DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
- Poszukujesz wolontariuszy w swojej organizacji?
- Chciałbyś zebrać grupę wolontariacką i utrzymać ich na dłużej?
- A może chciałbyś wymienić się dobrymi praktykami z innymi NGO?
W ramach projektu zaplanowaliśmy warsztaty dla przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tematyka szkolenia wiąże się ze zwiększeniem wiedzy kadr instytucji w zakresie integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem potencjału wolontariuszy.
W trakcie szkolenia przekazujemy swoje doświadczenia niezbędne we współpracy z wolontariuszami, m.in.
- planowanie akcji wolontariackich,
- sposób zarządzania i organizacji pracy wolontariuszy,
- rekrutacja i motywacja,
- kwestie formalne, odpowiedzialność, ubezpieczeniem itp.
- wymiana dobrych praktyk.
Warsztaty realizujemy w formie łączącej teorię z praktyką.
Co ważne - po warsztatach promujemy inicjatywy wolontariackie uczestników szkolenia wśród przeszkolonych wolontariuszy w ramach projektu Akademia Wolontariatu.
Jesteś przedstawicielem NGO w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim lub śląskim? Twoja organizacja działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami? Chciałbyś wziąć udział w szkoleniu wzmacniającym Twoją organizację pod kątem wolontariackim?
Zapraszamy do kontaktu na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: 508 024 833
ZASADY REKRUTACJI:
2. SZKOLENIA DLA WOLONTARIUSZY POŁĄCZONE Z DZIAŁANIEM PRAKTYCZNYM
Warsztaty grupowe - część teoretyczna i symulacyjna:
- Szkolenie teoretyczne - w trakcie którego zapoznamy wolontariuszy z tematyką wolontariatu i niepełnosprawności, by jak najpełniej przygotować ich do przyszłych działań. W trakcie zajęć przybliżamy zasady savoir-vivre oraz możliwości asystowania i wspierania osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest „odczarowanie” postrzegania osób z niepełnosprawnościami poprzez pryzmat funkcjonujących w świadomości społecznej przesądów, mitów, czy stereotypów i podjęcie próby utrwalenia postaw pozytywnych wobec osób z niepełnosprawnością. W trakcie szkolenia poruszone zostaną zagadnienia związane z pracą wolontariacką i wykorzystaniem swoich indywidualnych talentów i umiejętności.
- Szkolenie symulacyjne - w trakcie części praktycznej szkolenia uczestnicy będą mieli okazję wczuć się w osobę z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przy wykorzystaniu innowacyjnego sprzętu, m.in. rękawiczki symulujące drżenie dłoni, zestaw symulujący świat osoby niewidomej, wózek itp. W części praktycznej zapoznają się również z metodami bezpiecznego asystowania.
Warsztaty indywidualne - część praktyczna:
Kolejnym etapem będzie praktyczne zaangażowanie wolontariuszy w różnorodne inicjatywy wolontariackie na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
- certyfikowane i bardzo ciekawe szkolenie na temat wspierania OzN
- nowa wiedza i doświadczenia ORAZ okazja, by móc je wykorzystać w praktyce
- różne formy zaangażowania do wyboru
- ... i wiele więcej
Po tym zastrzyku wiedzy i doświadczeń nadejdzie czas na udział w wybranych inicjatywach wolontariackich.
Zachęcamy do śledzenia naszych social mediów oraz aktualności na stronie internetowej, gdzie przez cały okres trwania projektu informujemy Was o realizowanych działaniach.
---
Kwota dofinansowania: 274.312,00 zł
Całkowity koszt projektu: 342.912,00 zł