Akademia Wolontariatu to już trzecia edycja projektu, który rozpoczęliśmy w 2021 roku.

Tak było w poprzednich latach!: 

W projekcie AKADEMIA WOLONTARIATU chcemy przygotować i przede wszystkim zachęcić wolontariuszy do wspierania osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest również wzmocnienie pod kątem wolontariackim instytucji, które działają w tematyce niepełnosprawności. W ramach działań realizujemy szkolenia dla wolontariuszy oraz warsztaty dla przedstawicieli i przedstawicielek NGO w 4 województwach.

Wolontariat jest dla nas wielką wartością, którą warto przekazywać dalej. Poprzez działania szkoleniowe i wzmacniające połączone ze wsparciem praktycznym chcielibyśmy wyjść naprzeciw problemom związanym z deficytem wolontariuszy.

Akademia Wolontariatu w liczbach:

 • 4 województwa: wielkopolskie, śląskie, lubuskie, kujawsko - pomorskie,  
 • 200 wolontariuszy,
 • 32 przedstawicieli NGO i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Termin realizacji: 01.04.2023 - 31.03.2024

DZIAŁANIA PROJEKTOWE

1. WARSZTATY I WSPARCIE DORADCZE DLA KADR ORGANIZACJI I INSTYTUCJI DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
 • Poszukujesz wolontariuszy w swojej organizacji?
 • Chciałbyś zebrać grupę wolontariacką i utrzymać ich na dłużej?
 • A może chciałbyś wymienić się dobrymi praktykami z innymi NGO?

Grupa osób, w tym osoby pełnosprawnej i osoby na wózkach, w sali szkoleniowej. Uśmiechają się do kamery.

W ramach projektu zaplanowaliśmy warsztaty dla przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tematyka szkolenia wiąże się ze zwiększeniem wiedzy kadr instytucji w zakresie integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem potencjału wolontariuszy.

W trakcie szkolenia przekazujemy swoje doświadczenia niezbędne we współpracy z wolontariuszami, m.in.

 • planowanie akcji wolontariackich,
 • sposób zarządzania i organizacji pracy wolontariuszy,
 • rekrutacja i motywacja,
 • kwestie formalne, odpowiedzialność, ubezpieczeniem itp.
 • wymiana dobrych praktyk.

Warsztaty realizujemy w formie łączącej teorię z praktyką.

Co ważne - po warsztatach promujemy inicjatywy wolontariackie uczestników szkolenia wśród  przeszkolonych wolontariuszy w ramach projektu Akademia Wolontariatu.

Jesteś przedstawicielem NGO w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim lub śląskim? Twoja organizacja działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami? Chciałbyś wziąć udział w szkoleniu wzmacniającym Twoją organizację pod kątem wolontariackim?

Zapraszamy do kontaktu na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: 508 024 833

ZASADY REKRUTACJI: 

PRZEDSTAWICIELE NGO DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Projekt zakłada przeprowadzenie rekrutacji przedstawicieli NGO i instytucji (statutowo działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami) w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim w łącznej liczbie 40 osób. Do projektu zapraszamy osoby pełnoletnie.
NADCHODZĄCE SZKOLENIA:

Rekrutacja w toku Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


2. SZKOLENIA DLA WOLONTARIUSZY POŁĄCZONE Z DZIAŁANIEM PRAKTYCZNYM 

Warsztaty grupowe - część teoretyczna i symulacyjna:

 • Szkolenie teoretyczne - w trakcie którego zapoznamy wolontariuszy z tematyką wolontariatu i niepełnosprawności, by jak najpełniej przygotować ich do przyszłych działań. W trakcie zajęć przybliżamy zasady savoir-vivre oraz możliwości asystowania i wspierania osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest „odczarowanie” postrzegania osób z niepełnosprawnościami poprzez pryzmat funkcjonujących w świadomości społecznej przesądów, mitów, czy stereotypów i podjęcie próby utrwalenia postaw pozytywnych wobec osób z niepełnosprawnością. W trakcie szkolenia poruszone zostaną zagadnienia związane z pracą wolontariacką i wykorzystaniem swoich indywidualnych talentów i umiejętności.
 • Szkolenie symulacyjne - w trakcie części praktycznej szkolenia uczestnicy będą mieli okazję wczuć się w osobę z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przy wykorzystaniu innowacyjnego sprzętu, m.in. rękawiczki symulujące drżenie dłoni, zestaw symulujący świat osoby niewidomej, wózek itp. W części praktycznej zapoznają się również z metodami bezpiecznego asystowania.

Warsztaty indywidualne - część praktyczna:

Kolejnym etapem będzie praktyczne zaangażowanie wolontariuszy w różnorodne inicjatywy wolontariackie na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Trzy kobiety i jeden mężczyzna poruszający się na wózku śmieją się i rozmawiają. Ubrani są w czarne koszulki z logo CREO.

DLACZEGO WARTO WZIĄC UDZIAŁ W SZKOLENIU DLA WOLONTARIUSZY?
 • certyfikowane i bardzo ciekawe szkolenie na temat wspierania OzN
 • nowa wiedza i doświadczenia ORAZ okazja, by móc je wykorzystać w praktyce
 • różne formy zaangażowania do wyboru
 • ... i wiele więcej

Po tym zastrzyku wiedzy i doświadczeń nadejdzie czas na udział w wybranych inicjatywach wolontariackich.

Rekrutacja w toku Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zachęcamy do śledzenia naszych social mediów oraz aktualności na stronie internetowej, gdzie przez cały okres trwania projektu będziemy informować Was o realizowanych działaniach. 

WOLONTARIUSZE
Projekt zakłada przeprowadzenie rekrutacji wolontariuszy w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i śląskim w łącznej liczbie 200 osób. Do projektu zapraszamy wszystkie chętne osoby pełnoletnie.

---

Projekt AKADEMIA WOLONTARIATU współfinansowany jest ze środków PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kwota dofinansowania: 274.312,00 zł

Całkowity koszt projektu: 342.912,00 zł

logo pfron
     

 flaga Polski         godło Polski