Co to znaczy - być Wielkoduchem?
Prawdziwy Wielkoduch jest wrażliwy na innych, pomocny, odpowiedzialny, spełnia dobre uczynki i angażuje się wolontariacko!
WIELKODUCHY to ważny dla misji Stowarzyszenia CREO program rozwoju wolontariatu szkolnego. Ideę wolontariatu szerzymy w różnych miejscach i pośród różnych grup wiekowych - od najmłodszych, przez studentów, osoby dorosłe, po seniorów/seniorki. Nasza gra planszowa, wraz z drugą grą dopasowaną do starszej grupy wiekowej, dotarła łącznie ponad 200 szkół z całej Polski. Bardzo cieszymy się, że tylu uczniów i uczennic mogło zostać Wielkoduchami! Więcej o programie Wielkoduchy.
Dzieci poprzez wspólne działanie na rzecz innych, nie tylko kształtują od najmłodszych lat empatyczną postawę zaangażowaną społecznie - uczą się też współpracy, odpowiedzialności czy systematyczności. Zdobywają nowe umiejętności oraz bezcenne doświadczenia, które w przyszłości pomogą im w kolejnych etapach edukacji oraz w pracy zawodowej.
KOOPERACJA, PRZYGODA I EDUKACJA
Gra planszowa I Ty możesz zostać Wielkoduchem! wspomaga rozwijanie wolontariatu szkolnego. Pokazuje, że zaangażowanie w działania społeczne to m.in. dobra zabawa i miło spędzony w grupie przyjaciół czas.
To gra zespołowa, w której wszystkim przyświeca jeden wspólny cel: przemienić potwory, które zakłócają spokój w Kranie Wielkoducha, w pomocnych i przyjaznych mieszkańców! Jakie potwory można w niej spotkać? Jest ich wiele! Na przykład Niemasensus odbierający wszystkim motywację i chęci do działania, czy zaśmiecający okolicę Fujekologus! Oprócz tego zmierzyć się trzeba będzie również z Leniwusem, Chciwusem, Barierusem czy Złośliwusem!
Jest jednak coś, co łączy wszystkie potwory: każdy z nich zasługuje na drugą szansę, czyli na przemianę! Gracze, którzy w grze wcielają się w postacie o różnych supermocach mogą dokonać jej za pomocą dobrych uczynków podczas poznawania Krainy Wielkoducha.
Gra ma charakter przygodowy, a zarazem edukacyjny - poprzez poznawanie Krainy Wielkoducha uczniowie i uczennice dowiadują się nowych rzeczy i spełniają zespołowo dobre uczynki. Gra została stworzona przez Zespół CREO na bazie 17 letniego doświadczenia w rozwijaniu idei wolontariatu, w tym wolontariatu szkolnego.
Oprócz walorów merytorycznych i estetycznych, gra jest również praktyczna i dopasowana do warunków szkolnych - liczba graczy to do 1 do aż 8, czas gry dopasowany jest do długości lekcji, a przekazywane treści mogą inspirować wszystkich do działań w szkole i jej najbliższej okolicy - chcemy zwrócić uwagę uczniów i uczennic na różnorodne formy pomagania, by poszerzać horyzonty ich potencjalnych działań wolontariackich!
W GRZE:
- przedstawiamy znaczenie różnych pojęć jak, np. empatia,
- zapoznajemy ich z miejscami, w których mogą wykonywać działania wolontariackie, jak, np. Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej,
- pokazując im różnorodne inicjatywy, np. świętowanie dnia życzliwości, organizacja pikniku dla seniorów i seniorek z klubu seniora, czy obchody dnia wolontariusza
ZASADY GRY:
Zachęcamy do zapoznania się z video instrukcją, w której krok po kroku objaśniamy zasady gry.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ DO PROGRAMU WIELKODUCHY?
Rekrutacja do programu trwa cały rok i każda szkoła może do niego przystąpić. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: Formularz Zgłoszeniowy Wielkoduchy. Następnie odbywa się rozmowa wprowadzająca z osobą koordynującą powstawanie Szkolnego Klubu Wielkoducha (SKW), a po akceptacji warunków współpracy podpisujemy porozumienie regulujące udział szkoły w programie WIELKODUCHY. Szkoła ma zagwarantowane m.in. doradztwo animatorów w planowaniu działań, Dzienniczki Wielkoducha i dyplomy dla dzieci włączonych w SKW, grę planszową "I Ty możesz zostać Wielkoduchem" oraz pierwszeństwo w rekrutacji do projektów, w których odwiedzamy szkoły z naszymi zajęciami.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z koordynatorką projektów edukacyjnych Michaliną Voss: pod numerem telefonu 503 912 757 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
---
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.