Znajomość języków obcychdaje dużo możliwości

Trzeci dzień maturalnych zmagań do obowiązkowy egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu,
każdy przystępujący do egzaminu maturalnego w danej sesji wybiera jeden język obcy nowożytny z listy sześciu języków podanych w rozporządzeniu: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Podczas tegorocznej matury, identycznie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranym językiem był język angielski.

Wybór języka obcego na maturze nie jest zależny od typu szkoły, do której absolwent uczęszczał ani od przedmiotów nauczanych w jego szkole. Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego jest zdawany obowiązkowo w części pisemnej na poziomie podstawowym oraz w części ustnej, której poziom nie jest określony. Na rozwiązanie testu absolwenci mieli 120 minut.

W części rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych zdający rozwiązywali zadania zamknięte typu prawda – fałsz, na dobieranie i wielokrotnego wyboru oparte na różnego rodzaju tekstach. W części pn. „znajomość środków językowych” arkusza egzaminacyjnego znajdowały się wyżej wymienione zadania zamknięte typu na dobieranie i wielokrotnego wyboru. Zadaniem zdających było również napisanie jednego tekstu własnego autorstwa zgodnie z poleceniem. Ważnym elementem realizacji zadania było rozwinięcie wypowiedzi w odniesieniu do podanych elementów polecenia. Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego zostaje uznany za zaliczony, jeśli maturzysta otrzyma minimum 30 procent punktów możliwych do zdobycia.

Nauka i znajomość języków obcych daje wiele możliwości. To między innymi możliwość nawiązania ciekawych kontaktów, poszerzenia wiedzy o świecie, poznania innych kultur i obyczajów. Im bieglej znamy dany język, tym łatwiej nam się w nim porozumieć podczas wizyty w innym kraju. Dzięki dobrej znajomości języków obcych możemy sięgać po zagraniczną literaturę, oglądać filmy, a także rozumieć przesłanie obcojęzycznych utworów muzycznych. Jak to się ma do matury? To właśnie egzamin maturalny jest jednym z tych egzaminów, które sprawdzają nasz poziom znajomości danego języka. Matura z języka obcego nowożytnego to coś więcej niż sam wynik procentowy odnotowany na świadectwie. To potwierdzenie umiejętności posługiwania się danym językiem obcym w różnych sytuacjach dnia codziennego, w kontaktach biznesowych i relacjach interpersonalnych. Dzięki umiejętnościom lingwistycznym możemy zawierać trwałe przyjaźnie. Znajomość języków obcych jest znaczącym atutem przy poszukiwaniu zatrudnienia. Otwiera również drogę do edukacji na zagranicznych uczelniach.

Autorka: Karolina Anna Kasprzak

Scroll to Top