Chcesz poznać podstawy języka migowego? Dowiedzieć się o faktach i mitach związanych z G/głuchymi? Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty z podstaw polskiego języka migowego!
Warsztaty są organizowaną przez Pracownię Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy oraz Stowarzyszenie CREO we współpracy z grupą nieformalną Głuchoniewidomi Wielkopolska.




Zdjęcia: Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne Rzeczy” (z warsztatów w czerwcu 2025 r.)
Czego nauczysz się podczas warsztatów?
Nauczysz się alfabetu polskiego języka migowego, podstawowych znaków przydatnych w komunikacji z Głuchymi, które przećwiczymy w prostych dialogach. Poznasz też trochę Kulturę Głuchych. Rozwiewamy mity związane z językiem migowym oraz osób z niepełnosprawnością słuchu. Wspomnimy też o świecie głuchoniewidomych. Wszystko jak zawsze w luźnej i sympatycznej atmosferze
Kiedy? 17 lipca 2025 roku
O której? Od 17:17 do ok. 20:20
Gdzie? Pracownia Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy, ul. św. Marcin 57 w Poznaniu
Obowiązują zapisy! Liczba miejsc ograniczona. Link do formularza zgłoszeniowego

Warsztaty prowadzi Jacek Kowalski, pracownik Stowarzyszenia CREO i Poznańskiego Centrum Wolontariatu, lider grupy nieformalnej Głuchoniewidomi Wielkopolska. Przez 8 lat zaangażowany w Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym jako koordynator wolontariatu, tłumacz-przewodnik osób głuchoniewidomych oraz tłumacz języka migowego. Przez 4 lata cyklicznie co miesiąc prowadził wspólnie z Agnieszką Misiewicz warsztaty „Darmowy migowy dla początkujących”. Tłumaczy na język migowy spotkania dla głuchoniewidomych oraz inne wydarzenia.
PJM czy SJM?
Podczas warsztatów skrótowo wyjaśniamy na czym polega różnica między Polskim Języku Migowym (PJM) a Systemem Językowo-Migowym (SJM). Dialogi ćwiczymy w PJM.
Czy to jest kurs?
To nie jest kurs, to jednorazowe warsztaty.
Czy wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy?
Niestety nie będzie tłumaczenia.
Na ile Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne Rzeczy” jest dostępna dla osób z różnorodnymi potrzebami?
Do Ładnych Rzeczy można dostać się z poziomu chodnika. Nie ma schodów.
W pomieszczeniu nie ma pętli indukcyjnej. Toaleta częściowo spełnia wymogi dla osób z niepełnosprawnością.
—–
Warsztaty sfinansowane z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Projekt realizowany jest w ramach Działania 6.11 Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski (FEW 2021-2027) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego+
Lider projektu: Fundacja Barka, partner projektu: Miasto Poznań
#FunduszeUE#MiastoPoznan#WCES#PES