Kochasz teatr? Ten wolontariat jest dla Ciebie!

Kochasz teatr? Chcesz poznać go od środka, zajrzeć tam, gdzie zwykły widz nie ma dostępu, wiedzieć pierwszy o wszystkich premierach i móc uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych za darmo? Wolontariat w teatrze jest więc dla ciebie!

W tajniki wolontariatu w teatrze wprowadzi nas Agnieszka Misiewicz. Zapraszamy do przeczytania artykułu!
 
----------------------
 

Prawie każdy teatr wspiera się pracą wolontariuszy, w Poznaniu prężnie działa wolontariat między innymi w Teatrze Wielkim i Teatrze Polskim, działania wolontariackie prowadzą także Teatr Nowy czy Polski Teatr Tańca. I choć teatry mogą proponować swoim wolontariuszom różne działania, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zazwyczaj - za pisemną zgodą rodziców - wolontariuszami mogą zostać nawet osoby, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia.

Jedną z najczęstszych aktywności wolontariackich w teatrach jest dystrybucja materiałów promocyjnych: repertuarów, afiszy, plakatów czy zaproszeń. Tu nie jest wymagana specjalistyczna wiedza teatralna, a jedynie trochę wolnego czasu i dobra orientacja w terenie - żeby na pewno materiały trafiły tam, gdzie trzeba. Wolontariusze pomagają także w obsłudze różnych wydarzeń - np. konferencji prasowych prób medialnych, czy nawet premier. To może być na przykład kontakt z publicznością - wsparcie w szatni, sprawdzanie biletów czy wskazywanie miejsc na widowni. Może to być też wręczanie kwiatów artystom po skończonym spektaklu - to zadanie powoli wolontariuszowi wejść na chwilę na scenę i stanąć w świetle reflektorów, w podniosłej, premierowej atmosferze.

Grafika. Kolorowy napis "Wolontariat w teatrze". Nad napisem dwie kolorowe maski. Jedna jest uśmiechnięta, a druga smutna. Dookoła pięciolinia z nutami i dwa kieliszki szampana.

Bywa, że wolontariusze są zapraszani nawet do statystowania w spektaklu - to dopiero przygoda! Czasem to wystąpienie w video, które jest wykorzystywane w przedstawieniu, innym razem wejście na scenę w pełnym kostiumie i charakteryzacji. Zazwyczaj to niewielkie role, niewymagające mówienia, ale niejeden statystujący wolontariusz złapał w ten sposób bakcyla i postanowił studiować aktorstwo. Czasem wolontariusze wcielają się w bohaterów teatralnych, aby promować spektakl - w kostiumach i charakteryzacji pojawiają się na ulicach miasta i zachęcają mieszkańców do wizyty w teatrze. Wszystko zależy od pomysłowości teatralnych marketingowców, a - kto wie - może i kreatywności wolontariuszy, którzy sami zaproponują jakąś ciekawą akcję.

Niektóre zadania w ramach wolontariatu w teatrze wymagają specyficznych umiejętności, jak choćby znajomości języka obcego, zaznajomienia z terminologią teatralną, zdolności manualnych czy interpersonalnych. Dlatego niejednokrotnie wolontariuszami w teatrze zostają studenci wiedzy o teatrze, filologii obcych czy różnych kierunków artystycznych. Ich rola jest najczęściej ściśle związana z powstawaniem spektaklu - udziałem w próbach albo wsparciem pracowni malarskich czy charakteryzatorskich. To może być na przykład tłumaczenie prób z udziałem niepolskojęzycznych twórców lub wykonawców albo pomoc w przygotowywaniu scenografii. Taki wolontariat pozwala przyjrzeć się powstawaniu produkcji teatralnej z bliska i stać się jej ważną częścią.

Korzyściami z wolontariatu w teatrze są nie tylko możliwość poznania od środka instytucji i ciekawych osób w niej pracujących. Dla kogoś, kto zastanawia się nad pracą w teatrze - to świetny moment na sprawdzenie, czy to na pewno to, co chciałby robić, jaki dział czy stanowisko byłoby dla niego najciekawsze. Dla niektórych wolontariuszy to nawet przepustka do pracy w teatrze! Jeśli ktoś świetnie się sprawdził, poradził sobie z presją czasu przed zbliżającą się premierą i odnalazł się w teatralnej machinie - chrzest bojowy ma w końcu już za sobą. A nawet jeśli ktoś traktuje wolontariat tylko jako przygodę, sposób na spędzenie czasu z kulturą - będzie wynagrodzony na potęgę! Wolontariusze najczęściej w podziękowaniu za swoją pracę otrzymują bezpłatne wejściówki na spektakle oraz możliwość zakupu tańszych biletów dla bliskich czy znajomych. Czasem mogą nawet uczestniczyć w próbach generalnych, podglądając ostatnie szlify spektaklu przed premierą. Jeśli ktoś kocha teatr - nie ma więc nic lepszego niż wolontariat!

Agnieszka Misiewicz

 

-------------

Artykuł został przygotowany w ramach projektu „MOC wolontariatu w CREO 2023-2026”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”