Wolontariat to nasza wspólna SUPERMOC, czyli wspólnie pokolorujmy świat!
Można stwierdzić niewątpliwie, że działania wolontariackie zmieniają świat. - Tak o wolontariacie mówi nasza wolontariuszka Natalia. Zapraszamy do przeczytania przygotowanego przez nią artykułu.
Można stwierdzić niewątpliwie, że działania wolontariackie zmieniają świat. Zmieniają one zarówno nasze własne „światy” – indywidualne światy nas samych, jak i świat innych ludzi - świat, na rzecz którego mamy przyjemność działać. Wolontariat może kojarzyć się z pomaganiem...i słusznie. Jako wolontariusze zmieniamy nasz wspólny świat, chcemy prowadzić go ku lepszemu i nieustannie go „kolorować”, bo nie jest nam obojętny – wolontariat to nasza wspólna SUPERMOC.
Być wolontariuszem to... być czynnym uczestnikiem życia w społeczeństwie i realnie przyczyniać się do zmiany. W wolontariacie każdy może znaleźć coś dla siebie. Istnieje wiele organizacji pozarządowych zrzeszających osoby, którym nieobca jest pasja pomagania. Miłośnicy zwierząt mogą spełniać się w schroniskach i np. wspomagać bezdomnych pupili. Osoby z zamiłowaniem do sportu mają możliwość brania udziału w wolontariatach sportowych, a przy okazji promowania aktywnego trybu życia. Są także fundacje zajmujące się spełnianiem marzeń nieuleczalnie chorych dzieci, a także działaniami wobec tych, którzy od najmłodszych lat toczą walkę z depresją - działania tych fundacji oparte są m.in na wolontariacie. Są organizacje, w których zadaniem wolontariuszy jest spędzanie czasu z samotnymi seniorami ale także aktywizacja ich do życia w społeczeństwie. Nierzadko podczas tych wolontariackich spotkań rodzą się piękne przyjaźnie. Wolontariat to także czynny udział w zbiórkach na ważne społecznie cele. O wolontariacie można pisać bez końca.
Wolontariat łączy pokolenia, aktywizuje zarówno dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, którzy mogą stać się dla siebie nawzajem siłą napędową. Wolontariat poszerza nasze horyzonty, inspiruje nas do zmiany i rozwoju, jest z pewnością inwestycją także w samych siebie. Bycie wolontariuszem pozwala na poszerzanie naszej perspektywy, doskonali w nas umiejętność spoglądania z różnych punktów widzenia oraz - przede wszystkim - otwiera nas na drugiego człowieka. Pozwala nam wejść w czyjś świat i go zrozumieć. Wolontariat rozwija w nas empatię i nierzadko jest nauczycielem pokory. Wolontariat kieruje także naszą uwagę na istotne społecznie sprawy, co może również stać się motorem naszych działań.
Działania wolontariackie niewątpliwie „kolorują” nasz wspólny świat i pomagają przezwyciężyć trudne chwile tym, którzy żyją przecież tak blisko nas... Piękne jest to, że wolontariusz może swoim działaniem inspirować innych, a co za tym idzie, przyczyniać się do promowania idei wolontariatu oraz nieustannego powiększania grona wolontariuszy.
Wiemy, że wolontariat to dobrze zainwestowany czas i niesamowita satysfakcja. Wolontariat często wymaga od nas dużego nakładu pracy, niekoniecznie zawsze jest to proste, ale czy warto? Warto, bo dobro rodzi dobro. Czy to nie jest piękne?
-----------
Artykuł został przygotowany w ramach projektu „MOC wolontariatu w CREO 2023-2026”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030”