plen
Grafika z napisem zbiórka dla zwierząt
Wielkoduchy ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu nie próżnują!
 

 Jeśli chcielibyście Nas zapytać o to, co robią Wielkoduchy z Kalisza, to chyba łatwiej byłoby wymienić, czego jeszcze do tej pory NIE zrobili! Naprawdę potrafią zaangażować się na wielu polach!

               Uczniowie i uczennice postanowili działać bardzo regularnie. Odbiorcami dobra były bardzo różnorodne grupy. Wielkoduchy organizowały kampanie dla społeczności szkolnej, zbiórki, inicjatywy związane z poświęcaniem swojego czasu innym.

     

Co konkretnie udało im się przeprowadzić do tej pory w trwającym roku szkolnym?

Podczas akcji Sprzątanie Świata Wielkoduchy zbierały śmieci na osiedlu, na którym znajduje się ich szkoła, w trosce o najbliższą okolice oraz dawanie dobrego przykładu. Starsi wolontariusze i wolontariuszki zaangażowali się w czytanie bajek najmłodszym podczas długich przerw. Wśród licznych zbiórek znalazła się zbiórka nakrętek przeznaczonych na dofinansowanie zakupu wózka dla koleżanki ze szkoły, zbiórka żywności długoterminowej na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta w Kaliszu oraz zbiórka karmy dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu. Oprócz tego była też oczywiście eSkarbonka WOŚP z końcowym wynikiem 1180 zł! Wielkoduchy wykonały również własnoręcznie piękne kartki bożonarodzeniowe oraz zredagowali życzenia dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.

Wolontariuszki i wolontariusze zorganizowali także liczne kampanie społeczne, a stworzone własnoręcznie plakaty zawiesili w swoich miejscach zamieszkania, na klatkach schodowych i na płotach. Miały one na celu uświadomienie wszystkim, m.in.:
  • czym jest cukrzyca (Obchody Światowego Dnia Cukrzycy - upowszechnienie wiedzy na temat cukrzycy);
  • promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie (w ramach Dnia Tolerancji);
  • zachęcenie mieszkańców do bezzwłocznego reagowania, gdy najmłodszym dzieje się krzywda (obchody Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci)
  • że mycie rąk jest najprostszym sposobem pozbycia się bakterii i drobnoustrojów oraz zapobiega chorobom przez nie wywołanym (np. COVID – 19);

I wiele innych!

Warto wspomnieć też o zorganizowanym Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, który niewątpliwie powinien być świętowany przez tak aktywnych działaczy! Chętni uczniowie i uczennice napisali opowiadania pod tytułem „Pomaganie jest fajne!", promujące ideę wolontariatu i przekonujące do angażowania się w różnego typu działania, co wolontariusze mogli przedstawić za pomocą własnych doświadczeń! Zaprosili również społeczność szkolną do symbolicznego włączenia się w obchody tego dnia na stronie internetowej szkoły poprzez obejrzenie filmiku, który kończył się quizem na temat wolontariatu pod tytułem „Milionerzy".

Gratulujemy pomysłów i energii oraz niesamowitego zaangażowania!

Wiemy, że są już plany na kolejne akcje – na pewno jeszcze usłyszycie o Wielkoduchach z SP 17 w Kaliszu!

 

 
 Tekst powstał z pomocą koordynatorki Wielkoduchów, Jolanty Świniarskiej.