Creo

Własnoręcznie robione kartki pocieszanki. Uśmiechnięta seniorka trzymają kartkę.
Realizowany aktualnie „Wolontariat z Klasą” 2020/21 obfitował w akcje wolontariackie mimo panujących obostrzeń.

W projekt WOLONTARIAT Z KLASĄ włączone jest 10 szkół z Poznania, a grupa wiekowa uczestników i uczestniczek jest bardzo szeroka – od „pierwszaków” ze szkół podstawowych po licealistów/ licealistki. W ramach projektu odbywają się zajęcia edukacyjno-warsztatowe na temat wolontariatu oraz starości lub niepełnosprawności – wybór należy do grupy, która decyduje o tym, jaki temat byłby bardziej przydatny dla ich przyszłych działań.

No właśnie – po teorii czas na praktykę! Część szkół planuje realizacje swoich pomysłów na początku roku 2021, ale pozostałe przeprowadziły akcje jeszcze w 2020.

Co konkretnie się działo?

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu wyszedł z bardzo ciekawą inicjatywą – powstał filmik o tym, jak radzić sobie podczas pandemii i okresu nauki zdalnej. Poradnik dedykowany był głównie podopiecznym Ośrodka (ale nie tylko!) i dotyczył planowania dnia oraz dbania o siebie i swoje otoczenie, by łatwiej przetrwać zamknięcie w domach.

SP nr 80 w Poznaniu postawiło na zbiórki: na początku roku udało się wesprzeć schronisko, a potem skupiono się na zbiórce na rzecz dziewczynki cierpiącej na białaczkę, przebywającej wówczas w szpitalu.

Pozostałe akcje związane były bezpośrednio ze Świętami Bożego Narodzenia: SP nr 57 w Poznaniu przeprowadziło zbiórkę i przygotowało świąteczne paczki dla seniorów i seniorek w DPS przy Bukowskiej oraz DPS przy Niedziałkowskiego, a także dla podopiecznych Hospicjum Palium.

SP nr 15 w Poznaniu zorganizowało akcję tworzenia kartek świątecznych i zaangażowało w nią tylu uczniów i uczennic wraz z rodzinami, że kartek powstało aż 232! Odbiorcami kartek były: Hospicjum Palium oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu.

SP Cogito w Poznaniu natomiast przyłączyła się do akcji wspierającej seniorów, tworząc do przekazywanych im paczek spersonalizowane kartki oraz drobne upominki, takie jak domowe ciasteczka.

 

W 2020 działo się dużo dobrego. Czekamy na kolejne inicjatywy szkół zaangażowanych w „Wolontariat z Klasą”!

    

---

Projekt „Wolontariat z Klasą” sfinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania.